За истинността на новините да се вярва на медия, а не на социална мрежа, препоръчва икономическият журналист Виктория Бочевска в интервю пред БНР.
В предаването "12+3" тя коментира отношенията бизнес и журналистика, като продължение от проведената миналата седмица дискусия в УНСС за свободата на словото, като целта е устойчиви решения за функционирането на етична и независима медийна среща.
Бочевска е убедена, че изкуственият интелект (ИИ) може да симулира много неща, но няма как и журналистика.
"ИИ намира приложение при обработка на данни, ще търпи развитие, но как ще замени нашата преценка и възприятия и естествен интелект. Ако трябва да сваля интервю от звук на текст, преди години отнемаше около 3 часа, сега – минути", посочи икономическият журналист на 24 часа.
"Ако репортерите не забравят, че информират хората и разкриват истината, няма какво да застраши тяхната роля", споделя тя.
И допълва, че при икономическата журналистика се спазва правилото да се посочват източниците на информация, защото "надежността на източника е важен, но все повече хора се информират от социалните мрежи, а там се хвърлят едни информации".
"Професията ни е научила да общуваме, бързо да се ориентираме и да търсим истината, качества, които липсват в частния и държавния сектор. Информацията е най-ценната стока, затова хората, които боравят с нея са най –ценни", коментира Виктория Бочевска.
И посочи, че независимостта на българските медии е когато са равноотдалечени от политиката и бизнеса, защото най-добрият измерител е аудиторията, а тя не може да бъде излъгана.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.