Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
"Причината е некомпетентност и неправилна работа. Дали работниците не са подготвени, наемат се общи работници на практика, а им поставят задачи, които изискват доста познания… Не само че не са достатъчно квалифицирани, явно нямат никаква подготовка. Работниците са се съгласили, за да изкарат някакви пари", гласи анализът на експерта за последния трагичен инцидент в София.
Стремежът на съвременните български работодатели все още е да не плащат много, а да получават повече, допълни Чипев.
"В крайна сметка страдат потребителите – тези, които ще се нанесат. Тук говорим за срутване, събаряне, демонтаж, но и в новото строителство съм срещал технически ръководители, които не могат да разчетат строителната документация. Което е много жалко, просто е трагично!"
В сивия сектор са фирми, нерегистрирани в Камарата на строителите, напомни експертът.
Вече няма толкова строителни техникуми, които да подготвят кадри, маркира друг проблем инж. Чипев. Той обърна внимание и върху подготовката на инженерни кадри за проектиране, за които има доста по-високи изисквания от тези за обикновените инженери. Въпросът е поставян нееднократно пред парламентарни комисии.
Подготовката на средните кадри започва от професионалното училище. Би трябвало да има подготовка и на самите работници, както имаше разряд – хора, които знаят какво трябва да извършват на даден обект, коментира инж. Антони Чипев в предаването "Хоризонт до обед". Той е категоричен, че са необходими центрове за следдипломна квалификация за придобиване на разряд.
"Има строителство, намират се хора. Въпросът е дали се учат проба – грешка, или идват подготвени. Явно се научават постепенно, но то е за сметка на качеството накрая."
"Възможно е да дойдат китайци, свикнали на ниско заплащане или хора, свикнали да се трудят по-усърдно. Отучихме младите хора да са по-трудолюбиви. Това започва още от детството", подчерта още инж. Чипев относно кадровия дефицит на пазара на труда, в частност в строителството.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.