Театърът трябва да се пази от музейността като от опасен враг, защото той съществува единствено в сегашно време.“
Това са думи на театралния режисьор и педагог проф. Филип Филипов, а тази година се навършват 110 г. от рождението му. Така в "Нощта на театрите" може да обърнем поглед назад към историята на това изкуство и да потърсим една друга перспектива. Тази перспектива, която извиква необходимостта от памет за театралното изкуство, защото то живее само в днешния ден.
Но колкото и сегашният театър да е по-различен, с нови тенденции и в променена среда, все пак приемственост трябва да има, като очакваме от днешните творци да надграждат постиженията на предишните поколения. В студиото на "Нощен хоризонт" е дъщерята на Филип Филипов – Весела, която се е занимавала с театрална критика в единственото тогава специализирано издание за театър и като автор на рецензии, интервюта и епиграми на театрална тема. Казва, че за нея не е обичайно да застане от тази страна на микрофона и да ѝ задават въпроси, а не обратното. Но е готова да сподели свои мисли за това колко е важна паметта за делото на тези хора, които са посветили живота си на творчеството в театъра – режисьори, актьори, сценографи. Както и да разкаже за своя баща.
В разговора с Весела Филипова ще чуете и записи от Архивния фонд на БНР, както и от личния ѝ архив колаж с гласовете на Чичко Филипов, Жоржета Чакърова, Маргарита Дупаринова, проф. Надежда Сейкова, проф. Елена Баева, Иълдъз Ибрахимова, Васил Стойчев, Антон Радичев, проф. Димитрина Гюрова, проф. Диана Борисова, Станислав Пищалов, Димитър Герасимов, Мирослав Косев, Красимир Воскресенски, Йордан Биков, Диана Найденова.
Думи на обич и признателност към своя учител в ефира на "Нощен хоризонт" споделиха актрисата, певица и обществена деятелка Кристина Белчева и актьорът Иван Танев.
Весела Филипова е журналист, редактор, преводач. Сътрудничи на различни електронни медии и печатни издания със статии, интервюта и рецензии в областта на културата, социалния живот и науката. Пише детски стихотворения и гатанки за най-малките читатели. Завършва Факултета по журналистика и масова комуникация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Започва работа в сп. „Театър“, където 12 г. е редакторка и авторка на рецензии, интервюта, епиграми. Пише хумористичен минироман „Театър 1“ в съавторство с поета, преводач и драматург Сергей Литвиненко под общ псевдоним Максим Маскин. Работи в Българското национално радио в отдела за анализи на програми. В радио и телевизия „Седем дни“ е завеждащ „Маркетинг и реклама“, а по-късно - главен секретар и програмен директор на телевизията. Води своя рубрика „Лица и гласове от едно поколение“ във вестник „Телевизия и радио“. През последните 20 г. е редактор-преводач на документални и игрални филми. В момента е на свободна практика. Има основни интереси в областта на културата и журналистиката, а водещ мотив в работата ѝ е опазването на богатството и чистотата на българския език.
По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Весела Филипова в "Нощен Хоризонт".