Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Чолаков може да продължи да ръководи ВАС за неопределено време"

Андрей Янкулов: Шаблонът за обвиняемите от митниците го видяхме и при разтурянето на ДПС

Процедурните промени не са отговор на нищо, ако нямаме промяна на начина, по който се осъществява публичната власт в България"

| Интервю
Андрей Янкулов
Снимка: Мария Филева

Фигурата на сегашния председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков  се оказа натоварена и с доста неформална власт и влияние в съдебната системата, изградени през годините на неговия мандат. Можем да кажем, че е ключова позиция не само в системата на правосъдието, а въобще, коментира Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд за удължаването на мандата на председателя на ВАС в интервю пред БНР.

"Неформалната власт е чрез негови личностни качества и способност да комуникира добре със съдиите и други важни фигури. Така той се оформи като особен властови център в Правосъдната система. Ако наблюдаваме, какво се случва с ВАС, с плътното заставане на състава зад него и продължаване на мандата, изтекъл от 7 години, виждаме, че е консолидирал зад себе си целия съд.

Важна е позицията, защото е важен съд в системата на държавни органи в България, който като последна инстанция се занимава с проверката на всички актове на държавните органи, които подлежат на обжалване по реда на административното производство. Съответно и позицията на председател се оказва важна", обясни Янкулов.

Според него Чолаков може да продължи да ръководи ВАС за неопределено време, докато се намери друг кандидат, който трябва да го номинират или членове на съдийската колегия или пленума на ВСС, или министър на правосъдието:

"И както виждаме това не се случва. При създалото се положение, на практика Чолаков може да работи поне, докато задкулисните центрове на властта не се консолидират върху друг кандидат. Рано или късно ще се стигне и до избор на нов състав на ВСС. Няма да е вечно това положение."

Той припомни за мандата на Иван Гешев като главен прокурор и как след оттегляне на подкрепата на политическите сили зад него, ВСС е направил завой на 180 градуса и Гешев пада. И допълни, че и Сарафов, като дясна ръка на Гешев, също се е обърнал на 180 градуса срещу него, за да стане вр. и. д. главен прокурор.

"Виждаме и Борислав Сарафов. Ако бъде избран през януари 2025 г. ще има фактически мандат от 8,6 години - временно изпълняващ и титуляр. Това противоречи на конституционно установения мандат от 7 години. А целта е някой да не се сраства със съответната позиция и като личност не трябва да заема длъжността над срока, установен в Конституцията", каза Янкулов.

Той обясни и защо Иван Гешев мълчи:

"Скоропостижно беше изхвърлен от прокуратурата. И сега и да излезе като борещ срещу статуквото и политическата мафия, не изглежда сериозно."

Янкулов коментира и разследванията срещу висши представители коалицията ПП-ДБ.

"За митниците няма обвиняеми от ПП-ДБ, но фактически то засяга коалицията. Това разследване и то след сглобката, фактически беше насочено срещу ПП-ДБ, и логично те търпят щети от това, че Сарафов е начело на прокуратурата. По-късно видяхме по същия шаблон при разтурянето на ДПС, и действията срещу лоялните на Доган. Всичко това показва картината на сериозни институционални зависимости по върха на прокуратурата", обясни представителят на Антикорупционния фонд.

Според него трябва да има контролни механизми, но конкретни за различните институции, защото оперират различно, а за централизирана и йерархична структура като прокуратура е лесно – хващаш върха.

"На фона на голямата картина, дори и да се въведат механизма за контрол пак няма да дадат резултат. Това го виждаме и с други подобни механизми, въведени в законодателството, но не оперират по добър начин, като например механизма за независимо разследване на главния прокурор. Процедурните промени не са отговор на нищо, ако нямаме промяна на начина, по който се осъществява публичната власт в България. Процесът трябва да започне чрез външен обществен натиск и през политическата система. В България трябва да стане под обществен натиск", обясни Янкулов.

И посочи, изсветляването на задкулисните процеси означава отстъпване на власт на хората, които го упражняват задкулисно, "а колко е реално да се очаква това".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна