На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН.
"В моята програма се вглеждам в бъдещето на Академията, разбирайки и давайки сметка за всичко онова, което беше постигнато дотук, а то никак не е малко – век и половина Академията да се развива успешно, да се интегрира в националното, европейско научно пространство – това са аспекти, които задължават следващия председател да насочи своите усилия и да работи постоянно и системно", декларира пред БНР акад. Христо Найденски.
В програмата си кандидатът е отразил своята стратегия за това как да се развиват научни изследвания в съответствие с дневния ред на обществото и неговите потребности. Също така и визията да се провежда и отстоява постоянна политика за растеж и развитие на науката до достигане на световните стандарти.
Акцентите в програмата на акад. Нейденски са: насочване на усилията към привличане на младите хора, към устойчива изследователска инфраструктура, сграден фонд, възможности за интегриране с висшите учебни заведения и с други научни институции и организации в България, да се идентифицират потребностите на обществото и да може да отговаряме на необходимите въпроси научно обосновано и компетентно. Също така е поставен въпросът за бюджетното осигуряване на БАН и да има успешна проектна дейност. Добавил съм и точка за морално етични аспекти, които учените трябва да спазват, допълни кандидатът за председател на Академията.
Той разглежда научните институти като едно цяло между научен състав и администрация. Ще трябва да помислим как да увеличим възнагражденията и на администрацията, подчерта акад. Найденски. Той изтъкна също факта, че много от младите специалисти и асистенти работят и на други места. Според него причината за това е недостатъчното финансиране. А това е пречка те да се отдадат изцяло на своята научно-изследователска работа, смята той и заяви, че е необходим задълбочен анализ и мерки.
Във връзка с бюджета на Академията, той посочи, че не трябва да се разчита само на субсидията, която правителството ще даде. Но все пак той заяви, че ще поискат бюджет, който да може да осигури нормална работа и който да съответства на експертната функция. По думите му трябва да се работи активно по проектното финансиране.
Цялото интервю на Валерия Николова и Виктория Петрова с акад. Христо Найденски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.