Оттеглянето на големи инвеститори от България не се отразява на заетостта у нас. Според експерти безработицата е под 4% и остава под средните нива за Европейския съюз. В същото време, кризата с недостига на работна сила се задълбочава. Най-търсени са работниците в строителството, туризма и информационните технологии.
Една трета от компаниите, които изпитват затруднения да намерят персонал, са в сектора на информационните технологии. Също толкова серозен е проблемът с недостига на работна ръка и в търговията, селското стопанство и производството и докато страните от Югоизточна Европа - Унгария, Хърватия, Словакия и Словения, с които сме в едно изследване на пазара на труда, продължило близо две години, са предпочитано място за трудова реализация на европейци, България избират далечни азиатски държави, в това число Непал, Индия и Бангладеш - коментира Мартин Стоянов от Българската стопанска камара:
"Трудно привличаме работници от близки държави като Молдова, Грузия и Армения, тъй като очевидно търсят по-високо заплащане и затова избягват повече да идват тук".
Недостигът на квалифицирани кадри вече гони от България големи инвеститори. Натискът на ръста на работните заплати също е сред причините, но засега съкратените работници са едва няколко хиляди и това не променя статистиката на безработицата - коментира Жасмина Саръиванова от Стопанската камара:
"Факторите са много: заплащането на труда, увеличението непрекъснато на минималната работна заплата. Агенцията по заетоста трябва да направи един анализ задълбочен дали става въпрос за системен процес, или това е нещо епизодично, нещо индивидуално".