Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Искра Баева: Много хора, живели в прехода, не искат да четат за него, отвратени от ставащото сега

| Интервю
Искра Баева
Снимка: Борислава Борисова

Много хора, които са живели в прехода, не искат да четат за него, защото са недоволни от съвременното състояние на страна и са отвратени от това, което става.

Това каза пред БНР проф. Искра Баева, която представи книгата си "Личностите, които определиха нашата съдба" преди дискусия по нея на 10-и декември в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"В книгата са събрани 12 по-кратки и по-странни биографии на политици и други дейци от епохата на социализма и от неговия залез, както и някои от основните фигури от началото на българския преход. Това са хората, които определиха характера на социализма, в който живяхме в продължение на почти половин век, а след неговия крах – и на капитализма, към който се върнахме и в който живеем вече повече от три десетилетия. Шест биографии на политици и други дейци от епохата на социализма: Георги Димитров, Тодор Живков, Антон Югов, Станко Тодоров, Иван Башев, Георги Трайков; както и 6 на някои от основните фигури от началото на българския преход: Петър Младенов, Андрей Луканов, Александър Лилов, Желю Желев, Ахмед Доган и Благовест Сендов.

Историята е субективна – тя се прави от хора, всеки от които има свои чувства и цели, пише се от хора, които имат своите симпатии и антипатии към историческите фигури, а накрая се чете и от хора, всеки от които иска да види своята представа за събитията от миналото. А основният ми мотив за тази книга е надеждата да съчетая дълбоко субективния характер на историческия процес с важния не само за марксизма въпрос за ролята на личността в историята", обясни проф. Баева.

По думите ѝ голямата липса в книгата е на Жан Виденов и на Иван Костов.

"И двамата са много важни фигури за прехода. Виденов е първият и единствен, който се опита да направи завой в прехода, да го насочи в друга посока, а не в тази, от която тръгва в началото на 90-те години, т.е. да се опита да спаси нещо от социализма, да запази някакви главно социални постижения на социализма, но не успява. И на това, че преходът върви в една посока, а той се опитва да върви в друга посока, се дължи крахът на неговото управление - той беше свален отвътре и отвън. Срещу неговото управление се обявиха както от САЩ, така и от Русия, защото той поведе една политика, която е на независимост от Русия, особено на енергийните доставки. Докато Иван Костов е този, който осъществява радикалния преход".

Проф. Баева уточни, че Симеон Сакскобургготски и Бойко Борисов преднамерено не са в книгата, тъй като книгата е за социализма и за прехода, а според нея преходът е завършил с приемането на България в Европейския съюз:

"Защото преходът беше от социализъм, това беше съветски модел на държавен социализъм, към пазарна икономика. Приемането ни в ЕС означава, че сме вече действаща пазарна икономика, а това, че сме демокрация, беше признато още преди това". 

Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Искра Баева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна