Минаха 10 дни и няма умрели овце в стадото във Велинград. До вчера нямаше умряло агне, каза доц. д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България, в интервю пред БНР след завръщане от срещата на главните ветеринари в Брюксел.
На въпроса кога ще бъде ликвидирано стадото, той каза, че зависи от държавата членка, но в становището на ЕК се казва: "най-бързо да ликвидираме това огнище".
"Не би трябвало да чакаме 3 месеца, а в рамките на няколко дни. Минаха 10 дни, но има други причини да не се предприемат действия, за които министър Тахов търси решение да се преодолеят и да се ликвидира огнището", обясни доц. Костов.
"Ако не се справим, блокираме тази ферма, не може да изнася животни и да продава мляко и живи агнета. Имаме такъв прецедент у нас - огнището в Ямбол. В този регион ще се спре движението на овце за страни членки на ЕС и трети страни", каза ветеринар №1 на България.
Засега обезщетението, което се полага на собственика на стадото във Велинград, е 960 000 лв. Изпратени са трети проби от стадото в сертифицираната лаборатория в Монпелие.
"Ясно е, че трети проби могат да се взимат съгласно изискванията, но няма нужда, защото веднъж вече заболяването е доказано в нашата референтна лаборатория. Това го правим за успокоение на фермерите", обясни доц. Костов.
И допълни, че на обществото не е ясно, че тези мерки се взимат, за да се защити цялото поголовие на България и на ЕС.
"В момента МЗ и БАБХ предприемат всякакви мерки да преодолеят кризата, а тя е на доверието, а не към БАБХ да започне да действа съгласно регламента. Официалните ветеринари със сигурност ще влязат, а частните си пазят бизнеса. Няма друга нация, която да не си уважава толкова хуманните и ветеринарните лекари – да се упражнява насилие", каза ветеринар №1 на България.
За изпращането на трети проби в Монпелие той каза:
"Надявам се обществото да узрее, че не сме убийци и следваме мерките, за да предпазим българското стадо овце и кози от този вирус. Второто е за успокоение и да видим откъде е дошла заразата. Днес в 10.30 ч. по куриер са изпратени проби в Монпелие. Целта е да се извърши епидемично-географска оценка на вируса, за да вземем мерки", каза доц. Костов.
"Апелирам към животновъдите - купувайки едно животно евтино, рискът да си вкараш заболяване е огромен", допълни той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.