Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дахер Дахер: Надеждата ни е, че в Сирия ще има контрол и ще се запазят етническите групи и паметници на християнството

"Ситуацията е интересна, защото те не закачат малцинствата. Армията се изтегли светкавично, било е договорено"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Не знаем дали Сирия ще остане светска държала, или пак ще налагат фереджета. Преди говорихме за групи, които целенасочено провеждаха политика за притискане. Сега се надяваме, че те са под натиск от САЩ и няма да внесат хаос в територията, която управляват. 

Тези опасения сподели в интервю пред БНР Дахер Дахер, сириец, който живее в България, но роднините му са в родината. 

"Надеждата ни е, че ще има намеса от Запад. Надявам се контролът на Турция, Запада, Израел, не знам как ще си разпределят това парче земя - Сирия, но се надявам да запазят малцинствата, защото има уникални етнорелигиозни групи в Сирия. 

Това е люлката на християнството. Там е първият олтар и там е открито първото изображение на Христос, първите покръстени християни. Другата група е тази на алауитите, които може би имат лоша слава заради Асад, но те не си забраждат жените и са от най-светския клон на исляма. Всичко ще изчезне, ако не се намеси Западът и не постави граници за сигурност и не поеме контрол", коментира Дахер. 

Той обясни, че тези, които тръгнаха да освобождават Сирия, са от ислямистки групировки: 

"Лицето на Абу Мохамед ал-Джолани, бивш член на Ислямска държава, на Ал Кайда, и доскоро се даваше награда за главата му от САЩ от 10 млн. долара, е сред лидерите. Те самите се наричат муджахидини. Ситуацията е интересна, защото те не закачат малцинствата. Армията се изтегли светкавично, явно всичко е било договорено. Само в Алепо са унищожавали елхи. Хубавото е, че е по безкръвен начин, всичко стана за часове в Дамаск и други големи градове. Виждаме как се изтегляше армията, всичко е организирано и предварително планирано. Явно са получили такава заповед". 

Дахер разказа, че той е от Махарда, изцяло християнски град. 

"Влезли са няколко души, снимали са се за социалните мрежи. Имало е срещи и договорки на кметовете с представители на групировките", каза сириецът, който живее в България.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна