Литературна агенция "София" е организатор на първата у нас професионална програма и международен "фелоушип" с повече от 20 издатели и литературни агенти от цяла Европа. Срещата на представители на международния книгоиздателски бизнес се проведе рамките на Софийския международен панаир на книгата.
Повече за програмата разказва в "Нашият ден" Гергана Панчева от Литературна агенция "София" – частната организация, чиято основна дейност е продажба на права за литературни произведения за преводи и разпространение в чужбина.
Панчева споделя, че към момента агенцията работи с 22 съвременни български автори, пишещи главно художествена литература, пояснява, но това е само малка част от цялото книгоиздаване в България и света.
Думата "фелоушип" (от англ.) означава задруга и се използва за този тип формати, събиращи професионалисти от сектора на книгоиздаването – литературни агенти, отговорни редактори, мениджъри на права към издателство, пояснява Панчева.
Обикновено такава програма се осъществява под шапката на по-мащабно събитие – в случая става въпрос за 51-вия Софийски международен панаир на книгата, който ще продължи до 15 декември в НДК.
Министерството на културата е подкрепило проекта, както и АБК заедно с проф. Амелия Личева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал, изтъква Панчева.
Издателствата, кандидатствали да бъдат част от програмата, са били 90, от тях 20 са взели участие – представители на редица чуждоезични литератури.
Важна част от откриването на програмата са били Георги Господинов и Анджела Родел, а близо 40 български писатели са се срещнали с чуждестранните издатели в неформална обстановка, разказва Панчева.
В дискусионните панели част от темите са били как детската литература отваря пътища и обединява, как се промотират национални литератури, как се промотира нов автор на пазара.
Специално внимание е обърнато на жанровата литература, която е генератор на големи печалби на пазара, тъй като е масово предпочитана.
Панчева завършва разговора с думите: "Отвори се една врата – въпросът е как ще задържим и развием този интерес през следващите години."
Повече по темата чуйте в звуковия файл: