Връчването на мандата след Нова година е печелене на време, за да бъдат следващите предсрочни избори през април.
Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Милен Любенов и уточни:
"Ако формациите искаха действително да намерят съгласие за мнозинство и правителство, това щяхме да го видим веднага след вота на 27-и октомври. А вече близо два месеца нямаше реални разговори за формиране на мнозинство".
Не ми изглежда реалистично управление на базата на широко парламентарно мнозинство, това би означавало свръх широка коалиция, посочи Любенов и обясни:
"В рамките на тази парламентарна фрагментация ми се струва, че е много трудно постижимо. Още повече, че и позициите на голяма част от партиите, които участват в тези разговори показват различен тип стратегии. Едни говорят за коалиционно управление с коалиционно споразумение, докато БСП и ИТН, например, залагат на експертно правителство без разписване на коалиционно споразумение".
Той смята коалицията ПП-ДБ върви към разцепление и "разговорите с ГЕРБ за толкова важен процес - формиране на правителство, в които само ДБ участва, са доказателство, че на следващите избори е твърде възможно двете формации да се явят отделно".
Според политолога прокуратурата се опитва да влияе на политическия процес:
"Не само върху разговорите за сформиране на мнозинство, но и да въздейства върху възможността да бъде направена промяна в Закона за съдебната власт, така че да бъде блокирана възможността Борислав Сарафов да бъде избран за главен прокурор".
По думите на Милен Любенов е нереалистично и да се приеме Законът за съдебната власт, защото някои от политическите партии, включително и тези, които участват в преговорите за мнозинство, имат резерви по отношение на законопроекта на ПП-ДБ.
Интервюто на Людмила Железова с доц. Милен Любенов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.