Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трудно е да се каже какво могат да постигнат протестиращите. Действията срещу тях са неограничени от каквито и да било скрупули"

Филип Димитров: Западният свят закъсня с промяната си на нагласата спрямо Русия

"Западният свят си позволи да ухажва правителствата на Иванишвили – един носител на руски интереси"

| Интервю
Филип Димитров
Снимка: Ани Петрова

Западният свят закъсня с промяната си на нагласата спрямо Русия.

Такова мнение изрази пред БНР Филип Димитров, бивш министър-председател на България, бивш конституционен съдия и ръководител на Постоянното представителство на ЕС в Грузия от 2010 до 2014 година.

Грузинският народ има силно усещане за свобода, отбеляза той, но не се ангажира с прогноза дали това е достатъчно сериозен фактор, който да не позволи страната да се отклони от проевропейския си път на развитие.

В края на миналия месец грузинското правителство замрази присъединяването на страната към ЕС. Хиляди хора излязоха на улицата, за протестират.

Филип Димитров направи ретроспекция на събитията в Грузия през изминалите години, довели до днешното състояние на нещата. 

"През 2004 година, когато за първи път посетих Грузия, Тбилиси беше мръсен, страшен и тъмен град. Управлението на Михаил Саакашвили успя да промени това за кратък период от време. Извършиха се  решителни реформи.

През 2008 г. Грузия беше на ръба на влизане в НАТО. Това не се реализира и видяхме инвазията в Южна Осетия. Западният свят беше много стреснат от това. Не изглеждаше в контекста на дотогавашните разбирания това, че Русия може да бъде такъв агресор. Ние, Западът не знаехме какво да правим. Тогава беше измислена легендата, че не Русия е нападнала Грузия, а Саакашвили е нападнал Русия. 

Доста опасна роля изиграха неправителствените организации. Опозицията беше твърде слаба. Стигна се до демонизация на образа на Саакашвили.

През 2012 година поредните избори бяха спечелени от партията на един руски олигарх, пристигнал в Грузия с аурата на голяма щедрост и добронамереност, с желание за спасяване на Грузия от тежките действия на тогавашното правителство.

В този момент, особено при силната пропагандна активност на руската система, се стигна до това, че беше приет този  избор със съставянето на правителство на "Грузинска мечта". 

Западният свят си позволи да ухажва правителствата на Иванишвили – един носител на руски интереси.

Резултатът, макар и проточен във времето, дойде. Това, което се случи в Грузия, не беше изненада". 

Трудно е да се каже какво могат да постигнат протестиращите, посочи той в предаването "Нещо повече". 

"Действията срещу тях са неограничени от каквито и да било скрупули"

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени