Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България".
В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев, изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година.
В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата страна, прочита милиони страници информация за оркестрите, концертите, турнетата и гостуващите звезди в Царска България, за да представи богатството на музикалния живот в столицата преди 1944 година.
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" е само видимата част от един многопластов изследователски, културно-политически процес в институцията, по думите на д-р Андреев.
Този процес включва дигитализиране на всички програми на Софийската филхармония от 1944 година насам, дигитализиране на всички прояви в залата от момента на нейното построяване, събиране и подреждане на голямо количество архив.
Архивът включва данни за концертите на Царския симфоничен оркестър, на Академичния симфоничен оркестър, на Държавната филхармония към Народната опера, на много народни филхармонии и на Гвардейския оркестър.
Летописът представлява интерес за много широк кръг любители на музиката, музиканти и професионалисти и за първи път дава цялостно описание на почти 2 300 концерта от музикалния живот на България.
По време на проучването д-р Андреев се натъква на вълнуващи артефакти. Печатът на първата българска филхармония изкуствоведът открива на битака.
"Половината ни история е на българския битак", заявява с горчивина д-р Андреев.
За своето авторско присъствие в томовете съставителят казва: "Исках да оставя времето да говори за себе си."
В рамките на утрешното събитие летописът ще представи проф. д-р Елисавета Вълчанова-Чендова заедно със съставителя изкуствоведът д-р Андрей Андреев и идейния вдъхновител маестро Найден Тодоров.
Повече – чуйте в звуковия файл: