Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

| Интервю
Снимката е илюстративна, архив.
Снимка: БГНЕС

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория. Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара" на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, в интервю пред БНР.

"Пиратката трябва да се остави на земята, да се запали и да се отдалечите максимално бързо на разстояние най-малко 8 м за Ф2 или на 15 м за Ф3", обясни експертът в предаването "12+4".

Той припомни, че за използването на пиротехнически средства в София трябва да се подаде заявление и да се получи разрешение от районната община, защото СОС има приета наредба.

От 13 години Държавна агенция за метрологичен и технически надзор провежда кампания "Безопасна Коледа", ориентирана към за продуктите, които са масово употребявани по това време на годината – пиротехнически изделия, детски играчки, както и светлинна украса и украса. Тази година проверки се правят и украсата във вид на елени, Снежанка, дядо Коледа, дървета  и всякакви светещи фигури.

"Основното, за което се проверява е първо наличието на С маркировка, с която производителят гарантира, че е безопасна за потребителя. На второ място се следи да има инструкция за употреба на български език. За украсите трябва да е обозначено, че е подходяща и за външна употреба, и изделието няма да предизвика токов удар, затова се чете инструкцията", сподели Мирослав Йотов.

За пиротехническите продукти той коментира още:

"Пиротехническите изделията са добре контролирани, защото не са само под нашата юрисдикция. Проверяват се и от МВР, служба КОС за складиране, продажба и разрешителни. Ние гледаме за съответствие. От 114 проверени изделия имаме 103 съответстващи. Единият несъответстващ е фонтан за торта. Това са най-често срещаните несъответстващи продукти в пиротехниката, защото се обявяват като свещи за торта и преминават в друга категория. А опасността е, че трябва да е изпитан и сместа, която изгаря отвътре, да не попада върху глазурата на тортата. Иначе поглъщате торта с нещо."

Мирослав Йотов отново напомни чия е отговорността за продажбата на пиротехнически продукти на непълнолетни: 

"Търговеца следи на кого го продава, а после отговорността е на родителите, те трябва да имат 100-процентов контрол."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна