Все още има хора, за които има значение будителската кауза за издирването, съхраняването и популяризирането у нас и в чужбина на традиционни български хора.
За предизвикателството и смисъла на своеобразната "разходка" през всички етнографски области на България и за хора от различни възрасти и професии да се запалят по това разказа в интервю пред БНР Александър Трендафилов - основател и главен хореограф на клуб за български народни танци "От извора".
Той е човекът, който преди 18 години се посвещава на преследването на останалите живи традиции, и опазването на корените и в най-малките селца на България. Хореографът на "От извора" е сред пазителите на всичко българско.
"Предсоти ни пролетта да отидем в Делиормана, в Русе, Добруджа. Избираме локациите след проучване. И най-важното е, че това, което ще научим е изворно. Защото в днешно време може да бъде подвеждащо", сподели той в предаването "Хоризонт за вас".
Александър смята, че мисията му е хората да се докосват и чуват неща, които най-вероятно ще изчезнат в близко време, "защото няма кой да го продължи":
"Ценно е да се видят 100-годишни престилки, защото сега няма кой да ти го направи, няма ги материалите и становете. Това е безценно. Мъчно ми е за българските села, но вратата на хората е отворена. Човекът може да има половин хляб, но ще го нареже и ще те посрещне, и ще те изпрати с армагани.".
Към момента в клуб "От Извора" танцуват 400 човека, но хиляди са минали:
"А начинът да ги запалим е да си последователен и да пиеш от извора, да им го предадеш. Най-важното е да им покажеш, че когато младите излизат от дома и останат възрастните, да има кой да отиде и да просто да си поговори с тях. За него това е ценно и с удоволствие тези хора, ще ти предадат, това което знаят."
Александър Трендафилов, който е от Шопско, продуцира първия компактдиск "Ветер да подуйне" с автентични песни от Беломорието.
"Обичам Македония и Тракия. Много ми допада всичко от югозападната част, северна Гърция и Беломорска Тракия. Разпознавам ги и ми допадат като сродна душа. Като първа любов. Затова изследвам хората. Звъннах на Юли и тръгнахме за Гърция и започна цялата приказка. Търсех един даскал, друг даскал и 7 - 8 години обиколки. Колко много ми е минало през главата от Дедеагач - Александруполис, Кавала, Серес, Костур и т. нат.. Търсил съм само изворни материали и съм гледал да се уча от човека на мегдана, човекът, който цял ден е бил на полето. Харесва ми музиката, песента и го разпознавам нещо много близко до мен. В музиката и хорото е така - всичко е любов", признава любовта си към тази музика Александър.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.