Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветникът на българския патриарх Даниил по канонично право

Александър Смочевски: Две православни църкви в България е изпитание, което ще бъде преодоляно

| Интервю
Снимка: БТА

Нямам отговор защо точно сега беше взето решението на Върховния касационен съд (ВКС) да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ), но като православен християнин знам, че тъкмо по време на пости - в навечерието на Рождество Христово, беше взето то и това е едно изпитание, едно изкушение, което, вярвам, че ще бъде преодоляно с Божията помощ.  

Това каза пред БНР богословът Александър Смочевски, доктор по канонично право в Солунския университет, съветник на българския патриарх Даниил.

"Ние уважаваме решението на ВКС, но трябва да си даваме сметка, че всеки състав на съда може и дава различно тълкувание. Ние се надяваме, че с общите усилия и на законодателната власт, и на Църквата, този въпрос ще може да намери своето разрешение, както е намерил и в други страни", посочи той.

Той даде пример с Гърция, където подобен проблем е бил решен на законодателно равнище чрез закон от 2014 г., според който някои от гръцките старостилни общности са придобили регистрация като религиозни организации, но в един особен регистър на инославни и иноверни изповедания:

"Важно е да се каже, че никоя от тези старостилни общности - нито в Гърция, нито в България - няма признанието на останалите поместни православни църкви, т.е. те са неканонични".

"Понятия като едноименност, като съвпадения на имената, всяко име отвежда към определена организация, то не е просто някаква абстракция... Съвпадения на имената не могат да бъдат допуснати, защото паралелното съществуване на две православни църкви на една територия е забранено от каноничното право на църквата, но то поставя на изпитание идеята за традиционна религия, за традиционно вероизповедание, каквото според Конституцията на България е Източното православие. Деструкцията на самата идея, че има канонична църква, няма как да няма последствия за цялото общество и за правния стабилитет на системата", коментира богословът и подчерта, че БПЦ е същата, която е била и преди 100, 200 и 1000 години:

"А от старостилците ние нямаме дори този елемент на приемственост. Т.нар. апостолска приемственост на ръкоположенията на техните клирици, включително и на техния ръководител в България г-н Фотий Сиромахов, е повече от съмнителна.

По думите на Смочевски много е тънка границата между регулация и намеса на държавата в каноничността:

"Държавата признава един предправен факт - съществуването на Българска православна църква. Става дума за едно тълкуване, което, смятам, е очевидно за общественото съзнание и здравия разум в българското общество, че там, където става дума в Конституцията за Източното православие като традиционно изповедание в България, това ни препраща директно към БПЦ-Българска патриаршия като негов изразител".

 Интервюто на Добринка Добрева с Александър Смочевски в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна