Тази година трябва да е готов първият в Югоизточна Европа, а и в България, радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия – ASTRON. Проблеми с финансирането ще забавят изграждането му с поне месец, допускат създателите му.
Съоръжението с големината на футболно игрище се намира до обсерваторията Рожен. 192 антени ще трябва да постави екипът на Камен Козарев и доброволци, преди да бъде включен в международната мрежа:
"Идват тировете, с антените, кабелите, идват колегите от Нидерландия, които да надзирават процеса. Искаме да включим студенти, магистри, докторанти, вече има изразен интерес, все пак ще става въпрос за физически труд. Идеята е да въвлечем студентите в целия процес по създаване. Все пак това ще е за хората, които ще го използват професионално".
Камен Козарев казва обаче, че миналогодишното решение 5 милиона лева от финансирането на телескопа да бъдат пренасочени, би забавило изграждането му. Програмата е получила уверението, че парите ще бъдат налични във все още непредложения и негласуван бюджет за 2025 г. Козарев допусна, че няма сигурност, че парите ще бъдат дадени с новия бюджет. Той увери, че партньорите от Нидерландия са позитивно настроени. Всички имат интерес да се разреши този казус по възможно най- добрия начин. Телескопът LOFAR и е създаден в Нидерландия. Само там има 40 станции. С тези в други държави, броят им нараства до 50. Така дори и Слънцето, галактиките и планетите ще бъдат наблюдавани с възможно най-висока резолюция в радиочестотния спектър. Учените пък ще си делят времето за ползването на цялата система, каза Камен Козарев, който пък наблюдава Слънцето.
"Около 30% от времето ние можем да използваме станцията за свои собствени наблюдения, каквито реши консорциумът. През останалото време станцията ще се управлява директно от централата в Нидерландия. Тогава се правят общите наблюдения за всички станции".