Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът иска промяна в икономическото райониране на страната

"Крайно време е за реформа в образованието и въвеждане на матура по математика"

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Промяна в икономическото райониране на страната и поне една напълно изградена магистрала след Шенген поиска бизнесът на брифинг, на който очерта приоритетите си, за решаването на които очаква и съдействието на редовното правителство.

Крайно време е за реформа в образованието и въвеждане на матура по математика като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Пълна либерализация на пазара на електроенергия и овладяване на сивия сектор в икономиката.

Работодателите цитираха данни на Министерството на финансите за 32%, или 65 млрд. лева сив дял в българската икономика. 

Бизнесът сменя реда на приоритетите си за тази година. След като страната ни вече е част от Шенген, като цели остават членството в еврозоната и в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, но ...  сега за работодателите по-важно е запазването на финансовата и данъчната стабилност, както и разумното преразпределяне на Брутния вътрешен продукт. 

Тук бизнесът отново посочи т.нар. обвързващи механизми на ръст на заплатите в силовите ведомства и в образованието.

В същото време тези тежки бюджетни сектори остават абсолютно нереформирани до степен, в която работодателите извеждат образованието като водещ и за бизнеса проблем, засягащ работната сила. 

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал: 

"Заплатите в образованието трябва да бъдат обвързани с резултатите, настоя от името на бизнеса председателят на Търговско-промишлената палата". 

Цветан Симеонов:

"Бизнесът поиска ускоряване на процедурите за внос на работници от трети страни, мерки, които да насърчават заетостта, политики по привличане и завръщане в страната на висококвалифицираните и дефицитни специалисти". 

Инфраструктурата - "Шенген", без поддържани пътища няма да има очакваните резултати. 

Добри Митрев от Стопанската камара смята, че е нужна промяна в икономическото райониране на страната, с цел привличане на повече европейски средства към по-изоставащите райони:

"Облекчаване на административната тежест - също сред постоянните приоритети на бизнеса, и особено за малките и средни предприятия".  

Работодателите настояват още за корекция във формулата за изчисляване на минималната работна заплата, за справедливо изчисление на пенсиите и за разпределяне на социалните помощи, както и за привличане към пазара на труда на половин милион неучащи и неработещи.

Подробности чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени