Европа и НАТО не бяха споменати във встъпителната реч на Тръмп и ако тя е отправна точка каква външна политика да очакваме, то Алиансът и Европа не са във фокуса му, коментира политологът Мартин Табаков в интервю пред БНР.
"Фокусът беше насочен към Западното полукълбо и наблюдаваме реабилитация на доктрината Монро. Това предполага, че новата републиканска администрация мисли външната политика посредством реабилитация на зоните и сферите на влияние", каза той в предаването "Нещо повече".
Според Табаков сякаш Европа и НАТО остават на втори план, "не бяха споменати в речта му и това определено е разлика спрямо предишните президенти на САЩ. Защото САЩ винаги е подчертавала значението на сътрудничеството, което има със Стария континент, търговски отношения, сигурност и отбрана в рамките на НАТО".
"Тази взаимна икономическа свързаност между САЩ и ЕС лесно може да претърпи промяна, както се случи в първия му мандат, когато наложи мита и на ЕС. Имаме проблеми, които се обострят, когато стопанин на Белия дом е републиканец. Сега имаме по-специфичен случай, защото той мисли протекционистки за американската икономика, видяхме указите, които подписа", коментира Мартин Табаков.
И посочи, че ще е важно да видим дали ще се състои срещата Тръмп – Зеленски преди тази с Путин, както поискал президентът на Украйна.
"Това, което желае Киев са допълнителни гаранции от Вашингтон и консолидиране на позициите преди срещата Тръмп - Путин", каза Табаков.
Той смята, че Италия - заради добрите отношения на Тръмп с Джорджа Мелони, няма тази тежест да е като посредник между САЩ и ЕС, но "от друга страна е добра новина, че Мелони е в добри отношения с него, защото трябва да има нормален диалог между ЕС И САЩ".
И допълни, че е по-добре Мелони, отколкото в тази роля да бъде Виктор Орбан.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.