Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Осиковски представи "Либералният цензор, свобода и нетърпимост в Милтъновата "Ареопагитика""

Доц. Мартин Осиковски
Снимка: Личен архив

Приликите между 17-ото столетие и нашето време са многобройни и някои могат да бъдат стряскащи. Това е време, преломно по отношение на културната история и на технологиите. Първият новинарски вестник в Европа се появява в самото начало на века - 1605-1607 година, тоест, между първите броеве на първия отпечатан в Страсбург новинарски вестник и появата на Милтъновата “Ареопагитика” в защита на свободния нецензуриран печат се изминали около 30 години. Ако се замислите за годините, които ни делят от навлизането на интернет в неговия интерактивен вид  - WWW - в човешкия живот, са 30 и няколко години.   

Това каза за БНР доц. Мартин Осиковски - бакалавър по философия от СУ, магистър от Централноевропейския университет, доктор по “История и теория на културата”, отново в Софийския университет и учен със специализации в Хановерския университет, университета в Хелзинки, Хайделбергския университет, Оксфорд. Осиковски е автор на "Либералният цензор, свобода и нетърпимост в Милтъновата "Ареопагитика" - културно-историческо изследване на “Ареопагитика”-та на Джон Милтън, често приемна за първата всеобхватна защита на идеята за свободен и нецензуриран печат, писана през 1644 г.

С издигането в култ на абсолютно неограничената свобода на словото в момента обаче “имаме работа с нещо съвсем различно”, категоричен е той.

Повече чуйте в звуковия файл!

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна