Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В близките 3-4 години въглищните централи ще излязат от основна операция, прогнозира той

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

България си оставя още една врата отворена за договаряне на детайли в Плана за енергетика и климат, смята бившият екоминистър

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант, която трябва да бъде коментирана от Брюксел."

Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по климата, относно внесения от българската страна в Брюксел План за енергетика и климат.

"Каквото и да е внесено в Брюксел, е предмет на обсъждания. Не бива да драматизираме", уточни експертът, според когото "и 500 забележки" по плана не биха били проблем.

Екологичната оценка на плана, за която МОСВ много настоява да бъде извършена, не може да стане бързо. Планът е изпратен с тази уговорка – че това е окончателният вариант, но подлежи на екологична оценка. България си оставя още една врата отворена за договаряне на детайли в плана, поясни бившият екоминистър.

Това е на практика енергийната стратегия на България. Няма нужда от друга, подчерта Попов в предаването "Хоризонт до обед".

В България енергийният сектор се развива в голяма степен хаотично, смята той. По думите му виждаме бум на соларната енергия, но ако имахме твърда енергийна стратегия и я следвахме, сега щяхме да изграждаме газови централи, а не соларни мощности.

"Непрекъснато се говори как Брюксел затваря въглищните централи. Няма такова нещо. България е поела ангажимент 2038 г. да прекрати въглищното производство. Но в близките 3-4 години въглищните централи категорично ще излязат от основна операция. И сега е така – те работят главно през зимата", коментира Юлиян Попов.

Търговски процес ще затвори въглищните централи и ние трябва да планираме как да се управлява това затваряне, което е неизбежно. Въглищните централи тотално ще се свият, когато вятърната енергия "се развие по нормален начин и соларната се разрасне", отбеляза той.

Не е лошо да има кризисен резерв, но кризите ще бъдат все по-редки. Ще са необходими огромни средства за поддържане на тези централи, които няма да работят, а "ще се припалват" в определени моменти, изтъкна още Попов. Той е категоричен, че истината е "пазарна".

Според Попов, "с Брюксел ще се оправим", но следва да се съсредоточим в развиването на инфраструктурата – особено електропреносната, и да облекчим инвестиционния климат, "за да могат инвеститорите да си свършат работата".

"Те натискат, искат да развиват енергийни източници, но административните процедури и бюрокрацията пречат. Пречат много малко на соларната енергия, пречат много на вятърната."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна