Добре проверявайте информацията и за специалистите, и за продуктите!
Това призова пред БНР д-р Регина Хатър, специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия с призната специалност от Европейския борд по пластична, реконструктивна и естетична хирургия EBOPRAS, в неговия списък с доверени европейски специалисти. От ноември 2022 година тя е председател на Българската Асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия (БАПРЕХ).
Ботулиновият токсин се използва не само при естетиката, прилага се и при лицевата пареза и при много други състояния, обясни д-р Хатър и подчерта:
"Трябва да бъдем сигурни, че продуктите, които са използвани, са лицензираните на пазара. Дори и продукта, който ни предлагат, да е лицензиран в други страни, но да не е лицензиран в България, ние няма как да знаем, че това е същият продукт, за който сме чували".
Тя беше категорична, че има ясни критерии кои са специалистите, които биха могли да прилагат такъв тип процедури:
"Пациентите трябва да се доверяват само на лицензирани и на медицински лица. Има много козметици, които го правят, има и хора, които дори нямат никакво образование - нито медицинско, нито каквото и да било, които са решили, че това е много лесно. ... Много от тези немедицински лица участват в курсове и успяват да си принтират едни сертификати, които поставят в своите кабинети. Има ясни правила кои са сертифицираните лица да извършват такъв тип манипулации. Един такъв сертификат от курсове не е свидетелство, че човекът е квалифициран".
Препоръката ѝ е да се проверява кодът, който всеки лекар има и може да бъде проверен.
Цената на манипулацията също трябва да е "сигнална лампа", че нещо не е наред, посочи д-р Хасър.
Интервюто на Георги Налбантов с д-р Регина Хатър в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.