Бойко Борисов ще използва чуждите гранични полицаи, за да си измие ръцете, докато в същото време мигранти, терористи и контрабанда минава през "Капитан Андреево" като разграден двор.
Това каза пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение" и бивш заместник-министър на земеделието в правителството на Кирил Петков.
Разполагането на съвместния контингент на България, Румъния, Унгария и Австрия на границата ни с Турция беше договорено още през декември миналата година и записано в съвместна декларация на вътрешните министри на четирите държави на срещата им в Будапеща.
Според Христанов митничарите и полицаите, които ще дойдат от страни от ЕС, ще бъдат "натикани възможно най-далече от невралгичните точки и Борисов ще излезе и ще каже, че вече всичко е наред".
"Мафията на ГКПП "Капитан Андреево" беше сложена от кабинета на Бойко Борисов през 2011-а и през 2012 г. те буквално завладяха българската граница. Българската държава, работейки за мафията под натиска на ГЕРБ и ДПС, е правила всичко възможно външните служби да не констатират големите проблеми на "Кап. Андреево". Като заместник-министър, докато водех войната за българската граница и за българската държава, установих, че е имало десетки и стотици сигнали, които са вървели към ЕП и ЕК, към конкретни евродепутати. Видях, че през цялото време нашите европейски партньори са знаели, че там има нещо гнило", коментира той.
По думите на Христанов сега същата тази "политическа олигархия, която създаде и покровителстваше мафията на Таки и на Ами, управлява и трябва те да контролират българските граници, затова нямаме основание за оптимизъм".
Той изтъкна, че мафията е била върната на "Капитан Андреево" по време на сглобката (правителството "Денков-Габриел" - б.р.):
"В момента няма опозиция в парламента, която да се бори с това нещо".
В предаването "Нещо повече" ген. Валери Григоров, бивш директор на "Гранична полиция", изтъкна, че е загубена голяма част от доверието към българските служби, което е било изградено:
"България беше изградила много сериозно партньорство на двустранна основа с Германия, Испания, Франция и Великобритания. Това е в периода 2002 - 2005 г. - малко преди създаването на европейската служба Фронтекс".
Присъствието на други служби има два положителни аспекта, посочи ген. Григоров и обясни, че те са по отношение на вътрешната корупция на граничните и на митническите служители, които започват да преосмислят поведението си, както и по отношение на преминаващите с автомобилите си през границата с Турция, които, виждайки присъствието на офицери и от други страни от ЕС, променят поведението си към институцията граничен контрол.
Интервюто на Георги Налбантов с Иван Христанов и ген. Валери Григоров можете да чуете от звуковия файл.