Асоциацията на българските спортни федерации (АБСП) не се борим за увеличаване на средствата на членовете ни, а за всички спортни федерации. Също така и за увеличаване на финансирането за клубовете и на програмата "Спорт в свободното време". Това заяви Иван Ценов, председател на новосформираната организация, в интервю пред БНР.
"Искането ни беше двойно да се увеличат парите, но сме склонни на компромис съобразно състоянието на бюджета. Следващата седмица отново ще имаме УС на АБСФ и се надявам до тогава да сме се срещнали с финансовия министър Теменужка Петкова и спортния Иван Пешев", допълни Иван Ценов.
Той посочи, че средният процент от БВП за спорт в ЕС е 0,8%, а в България е 0,3%, "което се равнява на 200 млн. лв. за спорта".
Ценов обясни, че има решение на УС на Асоциацията и федерации, които са членове, отказват да подпишат договорите:
"Защото в по-голямата част са като миналогодишните или занижени. Не може да се провежда подготвителна и тренировъчна дейност и спортните организации да си вършат работата, както трябва. А знаем каква е инфлацията."
Той посочи, че недоволни и ощетени са повече от 22 спортни федерации, "като започваме с БФС и е най-ощетен, защото получава най-малко пари за детско-юношески спорт".
"Другите са федерациите по плуване, баскетбол, художествена гимнастика, борба, лека атлетика – водещите федерации в България, които носят медали на страната и имат много картотекирани спортисти – над 150 000 състезатели", аргументира недоволството на федерациите Иван Ценов. И обясни, че главният критерий на ММС за финансирането е "парите вървят след медалите".
Той допълни, че федерациите с най-много пари са художествена гимнастика, борба и волейбол.
Според Ценов удължаването на бюджета от 2024 г. да действа до март т. г. затруднява федерациите, "защото ако подпишем договори, в края на годината ще е катастрофа, няма да има пари".
И напомни, че в момента има федерации, които имат състезания от вътрешния и международния календар, но са финансово затруднени.
"Ние винаги сме проявявали разбиране и от 35 години чакаме да приключи преходът и да се обърне подобаващо внимание на спорта, но има опасност спортът да приключи, преди да е приключил преходът. Имаме решение за протестни действия. Досега не подписваме договорите, предстои другата седмица пак УС на АБСФ - зависи дали ще сме се срещнали с министрите Иван Пешев и Теменужка Петкова, тогава ще вземем решение как да отстояваме правата си", обясни Иван Ценов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.