Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.
Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен, на Кинефикация. Тя е дошла в Сливен на 18 години, родена е в бесарабското село Валя Пержей, Молдова. С нея работи и брат й, доц. Николай Куртев-един от инициаторите за създаване и откриване на Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак", награден от Агенцията за българите в чужбина с медал „Паисий Хилендарски“ за принос в българската наука, култура и образование.
Ето какво разкзава Анна, която от повече от 50 години живее в Сливен, роден край на някогашните изселници през 18 век след поредната руско-турска война.
"В том пети обърнахме внимание на нищетата на изселените българи, третирани като неблагонадеждни политически от тогавашната съветска власт. В шести том, който е почти готов, обръщаме внимание на глада от 1920-23 ,1930-33 и най-вече глада от 1945 до 1947 г., когато в Бесарабия, тоест Южна Украина и Молдова, измряха цели махали, села, семейства, когато хората се погребваха без опело....
В излезлия през декември том разказваме и за разселените от съветската власт бесарабски българи в Сибир, през 1941, първи период; тогава се преименуват и българските села....1944-45 г. започва завръщането на разселените, но за кратко. 1945-47 и 48 започва второто разселване и второто преименуване на българските села. Българинът е непримирим, затова е и такова отношението към него.
Българинът е облагородил Молдова и Южна Украина..... Красиви села, чисти села....Дядо ми разправяше, знае от неговия дядо, когато се изправиш, виждаш заек чак до 5-6 км, даже и трева не е растяла, само змии, чакали, пустош вятър. През лятото температурата понякога стига до 41 градуса. Зимата стига до минус 35 градуса."
Анна Малешкова, бесарабска българка от село Валя Пержей, разказва за тежката съдба на своите хора от Южна Украина и Молдова както по царско руско време, после по съветско време, така и сега - недолюбвани както от властите в Украина и Молдова, така и от българските управляващи през годините.
Защо обезлюдяват селата на бесарабските българи?
Още по темата в звуковите файлове.