Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тагарев: Европа е нужна на САЩ като партньор за решаване на проблеми в други части на света

| Интервю
Тодор Тагарев
Снимка: Стефан Кунчев
Чуй новината! Чуй новината:

Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е богата, но, ако трябва самостоятелно да изгради всичко и да води самостоятелна отбранителна политика е много скъпо и безсмислено, коментира бившият военен министър Тодор Тагарев в интервю пред БНР.

"И на САЩ е нужен партньор в лицето на Европа за решаване на проблеми в други части на света. Трябва на Тръмп и на екипа му,  най-малко да им се обясни още веднъж, че взаимодействието по въпросите на отбраната е важно и за двете страни на Атлантика.

"Тръмп има особен поглед към международните отношение. Ако САЩ доскоро говореше за ценности и демокрация, вече говори за интереси", посочи той.

За края на войната в Украйна Тагарев призна:

"Още не можем да кажем, тъй като да се прогнозират събития в една война, която след 2 седмици навършва 3 години, е трудно. Русия постига тактически успехи в Донбас, основно за сметка на жертвите 7:1 за Русия.  Русия загуби 850 000 души и над 10 000 танка. От последните 24 часа има нови нанесени удари на руски рафинерии. Украинските сили атакуват успешно рафинерии и запаси от горива на разстояние 800 - 1000 м и ако добавим, и успеха отпреди 2 дни в Курск, с настъплението на Украйна, мисля, че нещата са на кантар. И е много важно как ще действа САЩ и Европа, развитието на войната може да тръгне в двете посоки."

Според него Тръмп и екипа му се чувстват притиснати заради обещанието в предизборната кампания, че войната в Украйна ще приключи до 24 часа.

И прогнозира:

"САЩ ще се опитат да дефинират някакви стъпки за отстъпки от страна на Украйна, без Кремъл да е дал индикация, че е готов на отстъпки. Много неблагоприятно позициониране на администрацията на Тръмп."

Бившият военен министър смята, че подходът на Тръмп е недостатък, "защото, ако нещо не се случи по-добър начин в предстоящи преговори, сметката трябва да бъде платена от Европа".

За купуването на самолетите Ф-16 Тагарев заяви, че най-добрият избор бил закупуването на самолети Ф-16 втора ръка, да дойдат от Португалия:

"Този самолет е цялостна нова система на управление на ВВС, логистична поддръжка, летателен състав, взаимодействие. Румъния взе тези самолети. Румъния вече разполага с две ескадрили Ф-16 и си поръчва Ф-35, говорим за друго поколение. Пропуснахме тази възможност, основна заради съпротива от средите на ВСС."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна