Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов.
"Нямам въображение да видя как ще може едновременно да се спазят всички обещания да се увеличат разходи за заплати и пенсии, да не се увеличават данъците и в крайна сметка бюджетът да излезе с дефицит в рамките на 3%", посочи той.
Много голямо въображение ще е необходимо на Министерството на финансите, за да скалъпи бюджета, така че да сме под прага от 3% за дефицита, смята и журналистът Таня Петрова. Според нея бюджетът "ще бъде измислен с цената на хитрости в него" и няма да видим рязане на доходи.
"Ще имаме проблем с дефицита на начислена основа за 2024 г., което променя целия разговор и тогава ще има алиби да кажат – ние направихме бюджет под 3%, но 2024-та, когато не сме били на власт, нещата са зле. (…) Там ако сме минали 3% на начислена основа, еврозоната е довиждане", заяви Петрова в предаването "Преди всички".
По счетоводния стандарт, прилаган от ЕК и ЕЦБ, очакванията са измереният дефицит ще бъде над 3% спрямо БВП – спекулира се дали 3,4 или 3,8%, каза Стефан Антонов.
По думите му, може да убедим партньорите ни, че имаме по-нисък бюджетен дефицит, но ако се стигне до този тип убеждаване, това ще означава, че наистина са надделели политически съображения.
Ако не влязат в сила политически съображения и договорки, Антонов не очаква България да покрие критериите за еврозоната и счита, че тя ще се отдалечи като възможна цел най-рано 2028-2029 г. Журналистът изтъкна още, че ще е трудно да искаме две страни от еврозоната да бъдат извадени от сметките за инфлацията и прогнозира, че компромис за България няма да се направи.
Той даде пример с Хърватия, която 4 години е спазвала инфлационния критерий и на финала е започнала да се отклонява, "а ние от 2018-а никога не сме спазвали инфлационния критерий и сега, ако си мислим, че за един месец някой трябва да направи компромис да извади повече от една държава, е малко некоректно".
Антонов открои и риска "да се изложат нашите европейски партньори" – да влезем на 1 януари 2026 "и да се окаже, че хем сме влезли, хем сме със свръхдефицит", който вече догодина няма да може да се скрие.
Случващото се в момента много прилича на подготовка публиката за провал на евентуално членство в еврозоната. Правителството ще поиска конвергентен доклад, за да докаже, че не го прави умишлено, но няма да получим зелена светлина, коментира Таня Петрова.
"Цялото кресчендо около бюджета си го представям точно с това. Тече един по-голям разказ – за създаване на алибита за провал на кандидатурата за членство."
Всички политици, които са допринесли за разклащането на публичните финанси, имат интерес от това. В момента берем плодовете на зле управлявани публични финанси през последните години и критиките към Асен Василев са основателни, допълни тя.
"Това са политически игри, а отдолу седи една изгнила държава."
Според Антонов финансите се управляват лошо в последните 3 и половина – 4 години.
"Ние трябва да се погрижим за България, за публичните финанси. Еврозоната може и без нас. Можем без еврозоната."
Изтеглили сме 27 милиарда нови заеми, откакто сме в чакалнята на еврозоната, подчерта Стефан Антонов.
"Ние се разпищолихме фискално още преди да отидем там и да започнат да ни покриват дефицитите."
Людмила Петкова е доказан експерт. Прие в тежко време да стане министър на финансите. Опита се да ни каже, че нещата не вървят добре миналата есен. Това е жена, която се е отдала на държавната служба, смята Антонов.
"Ако беше бухалка, досега щеше да се е видяло в работата ѝ в НАП и в МФ."
По думите на Петрова е "много глупав ход" назначаването ѝ тихомълком начело на АДФИ.
Като нарече Симеон Дянков "провален финансов министър", Стефан Антонов припомни скандал с вътрешно разследване от 2021 г. на Световната банка за притискани служители с цел изкривяване на данни и коментира евентуалното му назначаване на ключова позиция у нас:
"Симеон Дянков напът, след като е работил за това да се манипулира много престижна международна експертна публикация, служила на глобалната академична и инвестиционна общност, да му се повери Независимият фискален съвет – това е като да връчиш ключовете от сейфа на някой крадец. Това е моята аналогия."
Двете мнения чуйте в звуковия файл.