Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредната напрегната нощ на остров Санторини

Остров Санторини в очакване на силен трус.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Два по-силни труса с епицентър недалеч от гръцкия остров Санторини бяха регистрирани през изминалата нощ на фона на продължаващата сеизмична активност в района.

Малкото жители, останали на Санторини, съобщават за трудна нощ с няколко много силни труса. В рамките на час имаше две земетресения над 5-а степен по Рихтер. Сеизмолозите промениха прогнозите и вече не очакват затихване на епицентъра.

Очакват скоро силен трус от над 6-а степен. Днес отново комисията от експерти към министерството за борба с климатичните промени ще обсъди наложените мерки и вероятно ще наложи нови.

Властите предупреждават, че с най-голям риск са сградите, вилите и хотелите, строени върху скали.

Постоянно има свличане на скална маса, което доведе до забрана за приближаване на морския бряг. Местните хора съобщават, че са уморени и изплашени от постоянните трусове. По цяла нощ заедно с полицията патрулират, за да не бъдат ограбени празните къщи.

На острова работят само няколко хранителни магазина и аптеки. Всичко друго е затворено. 

Силите на Гражданска защита и екипи от спасители на Червения кръст са в пълна готовност за реакция, съобщи кметът на острова. 

Засега няма пострадали, но ограниченията се спазват стриктно. Круизните кораби вече не акостират на Саторини, а на Крит. 

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени