На 20-тата година от създаването си Националният център за безопасен интернет отчете рязък скок на сигналите за онлайн насилие над деца.
Децата, които подражават на инфлуенсърите, трябва да внимават, предупреждават запознати. Статистиката, отчетена на днешния международен ден за безопасен интернет, показва над 1,7 милиона сигнала за онлайн насилие над деца има за 2024 година.
Близо 70 хиляди от тях са предадени на отдела на ГДБОП за "Киберпрестъпления".
И това е само 10% - върха на айсберга, каза Антоанета Василева координатор на Националния център.
Причината – извършителите стават по-организирани и концентрират работата си във все по-малък брой големи форуми. Сигналите са се увеличили и заради оптимизираната работа на системата. И това поставя България на първо място по сигнали в общата мрежа от 47 центъра за безопасен интернет в други държави.
Сигналите до ГДБОП стигат, казва старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност". Но не посочи статистика, колко от подадените около 70 000 сигнала как се придвижват по нататък.
Но комисар Владимир Димитров обясни, че платформите реагират, ако има подаден от тях сигнал.
Кибертормоз на съученици и интернет злепоставяне на деца остават проблемите за децата в училище, казва Николай Кърджиев, координатор на дейността на 400 ученици в 12 варненски училища. И предупреждава, че подражаването на инфлуенсърите е проблем.
Деян Благоев специалистът по безопасен интернет, казва и без ток, и без т „Тик-Ток“ не може.
Подробности чуйте в звуковия файл.