За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова, куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала".
"Мачизмът никога не умира" е съвместна изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев. Откриването е днес (12 февруари) от 18 ч. в "Топлоцентрала".
Експозицията обхваща образи от праисторическите общества до фигурите, дефинирали представата ни за света и за западната културa, заявява Михайлова.
"Това не е историческа изложба, не е антропологическо изследване, а е художествена рефлексия напред и назад във времето, пресътворена в образи, сенки, фрагменти, определени изображения и обекти", пояснява кураторът.
Зрителят не трябва да търси последователно повествование, а да се остави на драматургията от образи и присъствия в изграденото от авторите пространство, по думите на Михайлова.
"Не мисля, че мачизмът е нещо преодолимо. Напротив – днес виждаме негово значимо завръщане чрез големи имена и международни инфлуенсъри. Изложбата не предизвиква някаква конкретна емоция – страх или оптимизъм. Тя е извън директността на тези послания, а показва забравената връзка на баланса", казва кураторът.
Отьорг А. К. е немски художник, познат на българската артсцена, който принадлежи на визионерското поколение артисти от 60-те и 70-те години на ХХ век.
Мартин Пенев е млад български художник със задълбочен интерес към телесното присъствие. Неговите обекти за странни, сложни и препращат към нашите собствени тела и животи, по думите на Михайлова.
Още по темата чуйте в звуковия файл: