От техническа гледна точка пред "Топлофикация – София" има светло бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Радев, бивш министър на енергетиката.
"Топлофикация – София" е бездънна яма. Ако дружеството продължава да функционира така, както го прави към момента, няма да се случат разумните неща. Идеята за влизането в него от страна на държавата е свързана с организирането на ясна и прозрачна процедура – дали ще бъде в рамките на концесионно производство, или в рамките на отдаване на някаква част от дейности, или съвместни дейности със стратегически партньори, това са детайли.
При разумни инвестиции в когенерации, в производство на електроенергия може да се постигне добра цена на топлинната услуга и в двете ѝ направления – топла вода и предоставяне на отопление".
Той обясни в предаването "Нещо повече", че тази продуцира е била стартирана, но след като служебният кабинет е поел управлението, тя е стопирана.
Бившият енергиен министър коментира и договорената продажба с Украйна на оборудването за АЕЦ "Белене".
"Ние нямаме никакъв шанс реално да вкараме в употреба оборудването за "Белене", въпреки че се грижим за него по отличен начин".
Той обясни, че украинците са подготвили цялото си строителство на ядрен остров и сега им остава единствено монтаж на оборудване.
Цената от 1,2 млрд. лева, гласувана от парламента за продажбата му, е съобразена с тази, която ние сме платили за него, посочи още Радев.
В рамките на проект "Белене" имаме два реактора, разказа бившият министър на енергетиката.
"Към всеки от тях има по четири парогенератора. Един парогенератор има 11 хиляди топлообменни тръбички. Ако се установи проблем, проблемната тръбичка се затапва от двете страни – от горещ и студен колектор. Имаме възможността да правим това упражнение с до 5% от тръбичките. Те имат експлоатационен ресурс, който чувствително надвишава лицензите като реактор".
Той коментира как могат да бъдат защитени българските интереси при продажбата на "Лукойл".
"Ние би трябвало да имаме механизмите да се противопоставим на сделка, която е с подставени лица или би нарушила нашите стратегически интереси".
Договорът с "Боташ" не е добър за България във вида, в който е подписан, отбеляза още Радев и посочи, че продължава да бъде оптимист относно предоговарянето или прекратяването му чрез прибягване до "рационални преговори".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.