Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терапевт: Забраната за продажба на вейпове няма да пресече опасността

4
Снимка: Велина Махлебашиева

С пълната забрана за продажбата на вейпове, мярка, която дойде след трагедията с детето в Плевен, разговорът за употребата и разпространението на наркотични и упойващи вещества се води на няколко нива в държавата. Преди Консултативния съвет за национална сигурност при президента ще се проведе и кръгла маса в парламента с участието на всички заинтересовани страни. Ключова роля в тази дискусия имат специалистите, които работят с наркозависими. Каква е тяхната гледна точка – на специалисти, които работят с  възрастни, а отскоро и с деца – в новооткрития Център за терапия на зависими младежи в дряновското село Радовци.  

Бивш дом за възрастни в дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център. В него зависими младежи, на възраст от 14 до 20 години, търсят вяра, надежда и любов, както са го нарекли основателите му. В терапевтичната общност са 7 момичета и момчета, идват от големи и по-малки градове, млади хора със зависимост, от която, преди да стигнат до тук, са опитвали да се избавят неколкократно. За лечението им плащат родителите. Първият, постъпил в Центъра, е на 18 години. Той започнал да употребява, когато е бил на 14 години.

Специалистите в центъра работят групово и индивидуално с всеки един от зависимите. 

Ключово за успеха в работата е участието на родителите на зависимите младежи. Програмата предвижда да прекарат в Центъра половин година, а месеците след това да делят времето си между тази общност и семейната. Освен терапията и консултациите, включително с бивши зависими, момичетата и момчетата в Центъра учат всекидневно, за да вземат изпитите си в училище, където са на самостоятелна форма на обучение, и да се върнат при връстниците си. Творческите и спортни занимания също са заложени. Справят се ежедневно с бита си като почистват и приготвянето храната си. Скоро ще имат възможност да посетят и организирани събития в Дряново, разказва за живота им Илко Бояджиев, специалист в терапевтична общност, който също е преминал през зависимостта, създател е на фондация "Общност в помощ на зависимите" и на този Център – втория в страната от семеен тип.


Освен челното ни място в Европа по употреба на наркотични вещества, обръща внимание и на друг плашещ факт, а именно, че първата употреба е на все по-малка възраст. С него се свързала майка на 13-годишно момче, потърсила помощ за детето си, опитало наркотик на 11. Децата и младите хора употребяват предимно иновативна синтетика. Според Илко Бояджиев забраната за продажба на вейпове е мярка, която няма да пресече опасността.

Той сравнява употребата на дрога у нас с пандемия, но казва, че с регулации и законови промени няма да решим проблема, докато обществото се прави, че не го вижда. Формулира и друг недостатък на системата – липсата на обхват на хората, които употребяват.

През Федерацията на терапевтичните общности специалисти като Илко Бояджиев участват в дискусията за употребата на наркотични и упойващи вещества и имат предложения за подобряване на грижата за нашите деца. Ще ги изложат на предстоящата в понеделник, 17-и февруари, кръгла маса с участието на заинтересованите страни и представители на парламентарните групи. В този процес трябва да се включат повече и различни професионалисти, именно техният опит е ключов, коментира той. 

Репортаж на Велина Махлебашиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: Велина Махлебашиева

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна