Сред зимния хлад на февруарския Берлин от вчера киното диша и говори с всички езици на света. Започна 75-то издание на Международния кинофестивал Берлинале – пространство за разказване на смели истории, които разтърсват и променят.
В "Нашият ден" от Берлин се включва журналистът Юлия Владимирова, за да сподели впечатления от откриващата церемония, която се състоя на 13 февруари.
Актрисата Тилда Суинтън е тазгодишният носител на почетната „Златна мечка“ за принос в киното. В своята реч тя е споделила спомен за Берлин от 80-те години, за своя първи фестивал – именно Берлинале, когато едва 25-годишна представя филма "Караваджо". Речта на Суинтън, по думите на Владимирова, е съдържала политически послания, но по един премерен начин и без назоваване на имена. Посланието е било за киното като възможност за свобода и бунт дори в онези места по света, където съществува напрежение.
Друг момент от церемонията, който е развълнувал Владимирова, е показаното филмче – преглед на всички филми, печелили "Златна мечка" от създаването на Берлинале през 1951 година до днес. В ретроспекцията присъстват имена като Бергман, Шаброл, Годар, Полански, Фасбиндер.
"Берлинале още от 50-те години е искал да бъде отворен към света фестивал", заявява Владимирова и допълва, че киното обединява хората независимо от политическото противоборство и различието в гледните точки.
Един от филмите, за които немската преса говори най-много, е "Светлината" на немския режисьор Том Тиквер ("Бягай, Лола"). Това е дългоочакваното завръщане на Тиквер в седмото изкуство. Владимирова описва филма като "фантастична берлинска история". Главната героиня в "Светлината" е сирийска бежанка, която попада да работи в заможно германско семейство.
Целия разговор чуйте в звуковия файл: