Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС.
Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика и бивш говорител на МВнР.
"Сигурно е, че без ЕС на масата каквито и да било решения за европейската архитектура на сигурност не могат да се взимат", убедена е тя.
Срещата в Мюнхен тя оцени като важен ден, в който стана ясно, че трансатлантическото сътрудничество се промени. Ден, в който Европа разбра, че не може да разчита на САЩ в много отношения и ден, в който европейските политиците "започнаха повече да мислят за интереса на Европа". Но смята, че това не е краят на трансатлантическите отношения.
В предаването "12+3" тя коментира "многополюсния свят", както и началото на преместването на САЩ към Азия.
Според нея предложението на Тръмп за разговори с Путин ще е по-скоро опипване на почвата "иска ли Путин сериозно да участва в тези преговори".
"Няма да видим бърза развръзка, а по-скоро процес, в който е възможно Русия да участва в преговори, за да печели време. Тук ще стане ясно до каква степен Тръмп бърза и до каква степен има план за възпиране на Русия. Не можем да говорим за край на войната, ако двете страни не искат да говорят", коментира Чернева.
И допълни, че от гледна точка на София и на Европа въпросът е какво ще бъде европейското участие.
"Защото ние ще трябва да понесем и меда, и жилото на това решение. Това според мен е интригата и затова Макрон събира днес в Париж страните от ЕС, и е толкова важно. Ще видим индикации дали е възможно категорично европейско действие не само думи. Европа е най-големият финансов и военен донор на Украйна. Но Европа не се ангажира с уреждане на конфликта и европейската архитектура на сигурност след конфликта в Украйна. Рано или късно Европа ще трябва да влезе в тези преговори, защото Тръмп даде ясно да се разбере, че териториалният суверенитет на Украйна е една от двете цели. Първо - спиране на войната и суверенитет", прогнозира Весела Чернева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.