Това обясни пред БНР основателят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев.
Увеличаване на броя на медиаторите е било препоръчано от Комисията за борба с расизма и нетолерантността на Съвета на Европа в последния мониторингов доклад за страната ни от 2022 г.
"Чудесно е, че инициативата на "Възраждане" за пореден път не мина през парламента. Това, което виждаме обаче е, че отхвърлянето не е толкова устойчиво и при друго стечение на обстоятелствата би могло да се промени, както стана с промяната в образователния закон за ЛГБТ пропаганда в училищата", коментира Деян Колев относно опитите да се създаде законодателство срещу чуждестранните агенти.
Виждаме, че от управляващата 3+1 коалиция категорично е отхвърлянето само от водещата партия, докато останалите партии, които подкрепят правителството, се въздържаха, а социалистите се разделиха на подкрепящи закона и въздържали се, допълни той в предаването "Хоризонт до обед".
Във връзка с предложенията за парламентарна комисия, която за разследва дейността на Джордж Сорос през негови НПО у нас Колев отчита "още по-проблематично гласуване – голяма част от депутатите се въздържаха" и "не се знае какво може да се случи утре".
Според него стереотипите срещу гражданските организации у нас са много силни.
"Че става дума за грантаджии, за организации с неясни цели и финансиране. Разбира се, има организации, които не може да се каже, че са прозрачни и изпълняват напълно целите, с които са създадени. Но това не е правилото в неправителствения сектор."
Необходимо е гражданските организации да говорят повече и по-настоятелно с хората, за които работят, смята Деян Колев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.