Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване: Всеки втори родител е притеснен да посреща разходите за лекарства на детето си

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

Венелин Стойчев: Децата вече не са консенсусна тема

| Интервю
Венелин Стойчев
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

"Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства.

Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело на коалиция от застъпнически граждански организации, сред които НМД, БХК и др., поясни пред БНР Венелин Стойчев, доктор по социология от Института по философия и социология.

Били са сравнени официални данни с родителски нагласи, отразени в непредставително социологическо проучване, включващо 758 анкетирани лица. Проведени са и 47 дълбочинни интервюта по тази тема с лекари, заместник-директори и директори на болници.

"Данните са доста обезпокояващи. Всеки втори родител е притеснен да посреща разходите за лекарства на детето си. Обикновено децата боледуват накуп, веднъж-два пъти в годината, и тогава сумата рязко скача", посочи Венелин Стойчев в предаването "Хоризонт до обед".

У нас има много бедни хора и когато такава сума изведнъж се стовари на главите на семействата, такива хора са много склонни да отлагат посещение при лекар. Дори лекарят да изпише лекарства, те не могат да ги закупят. Следват усложнения, хронификации и по-тежки заболявания, каза социологът.

Според него по "доста скъп и нито ефективен, нито ефикасен начин управляваме тези здравни ресурси".

За година родителите правят 1 млрд. лв. частни инвестиции за 1,8 млн. деца, заяви Стойчев и припомни, че отдавна сме на едно от най-лошите места по брой предотвратими хоспитализации както на деца, така и на възрастни в цяла Европа.

"Харчим пари в една здравна система, която не е най-богатата, вместо да покрием като общество разходите – 40 лева за лекарства на децата, плащаме по 1400 за хоспитализации, които се повтарят след това."

Идеалната ситуация би била здравната система да инвестира в профилактика, закаляване, кърмене, но за миналата година имаме само 133 отчетени домашни посещения за всички деца, подчерта социологът.

"Обществото по тази тема е много разделено. Досега поне за темата за децата имаше консенсус. Сега от данните от изследването излиза, че децата вече не са консенсусна тема. Много хора са склонни през децата да наказват родителите – "те са си виновни, че са бедни, че са неграмотни, че не са си плащали осигуровките". И специално по тази тема – за лекарствата, има доста противоречиви мнения. В този доклад сме извадили всички противоречия. Има много мощна антиваксърска вълна у нас – много хора смятат, че такава мярка: за безплатни лекарства за децата, би бутала по посока ваксини, много мощна вълна срещу антибиотиците – защото били химия, много мощна вълна да се лекуват децата с акупунктура, с хомеопатия и т.н. Има такъв ценностен дебат", коментира Венелин Стойчев в предаването "Хоризонт до обед".

Експертите, работили по изследването, са изчислили колко би струвало, ако лекарствата са безплатни от 0 до 1, от 0 до 3, от 0 до 7 и от 0 до 18 г. Ако за децата до 1 година предотвратим само 3 от 100 хоспитализации, ще покрием всички средства, които са публичен ресурс за лекарства за тази възрастова група, изтъкна той.

"5 хоспитализации, 1 от 20 ако махнем за децата до 3 години, сме платили всичко!"

По оценки на лекари от интервютата поне 25% от хоспитализациите в момента биха били предотвратени.

"Това са най-меките прогнози. Повечето говорят, че 30% са предотвратими. Има лекар, който каза 50-60%."

Ако при разглеждането на тазгодишния бюджет се реши лекарствата да са безплатни за децата до 18 г., това би струвало под 6 милиона лева, стига да има политическа воля, обясни социологът. По думите му, това е абсолютно постижимо и не е въпрос на популизъм, а на политически кураж.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна