Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторантьори: Планираните приходи от 371,5 млн. лв. няма да влязат в бюджета

Председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов (вляво) и Енчо Енчев по време на пресконференцията на ресторантьорите
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Собственици на ресторанти и заведения готвят протести в цялата страна, ако не бъде възстановена преференциалната ставка от 9% ДДС за бранша. 

Планираните от държавата приходи в размер на 371 млн. лв. и половина от възстановяването на данъка в пълния му размер няма да влязат в държавния бюджет, предупредиха от бранша.

С връщането на ставката на 20 процента от бранша предупредиха, че цените ще се повишат с толкова, сивият сектор ще се увеличи, а заложените приходи в бюджета няма да се реализират. 

И от цялата страна заявиха готовността си за протести, с които да запазят ДДС на 9 процента:

"В Кюстендил сме готови за стачни действия, ефективни. Ние сме пред избор - или да фалираме, или да влезем в сивия сектор".

"На фона на това нещо те искат да убият един изцяло изсветлял бизнес", посочиха собственици от Кюстендил и Костенец.

Браншът настоява с примери от Европа, че заведенията ще загубят конкурентоспособността си при двойно по-висок размер на данъка. 

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени