Репортаж на Феня и Искра Декало за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Израел е страна на иновациите - не само технически и компютърни, но и социални. Те не са направени "веднъж и завинаги", а се променят в зависимост от обстоятелствата.
Преди около 30 години по инициатива на родителите на ученици от един клас в училище в Яфо започва традицията за общо празнуване на най-големите празници на араби, християни и юдеи - Рамазан, Великден и Песах. Жива е и до днес, въпреки че затварянето на хората по време на пандемията доведе до "избухване" на насилие измежду крайните националисти и сред палестинците, и сред евреите - има и шествия на коли с развети знамена и заплахи по високоговорители, а дори със запалване на къщи и гостилнички.
Сага е още по-сложно - на фона на незавършващата война да събереш на една трапеза хора, чиито роднини или приятели са загинали или в момента се бият, е почти немислимо. Но все пак се случва и тази година - в арабско-израелския център в Яфо на отбелязването на ифтар.
Преди да се влезе в залата, на всеки от дошлите пазачите показваха пътя към скривалището, защото над централен Израел е подновен ракетният обстрел от хутите в Йемен и от Газа. Обикновено сирените разбуждат жителите на Яфо в 4 часа през нощта, обстрелват с балистични ракети.
За съвместната вечеря в Яфо по случай празника Рамадан бяха дошли най-смелите - тези, които не страдат от предубеждения, породени от войната в Газа. Красиви, ковани фенери с горящи свещи имаше на всяка маса. Организаторите се бяха погрижили около подредените за дегустация манджи да насядат хора с различни религии, а верните отговори на въпросници по традициите на християни, мюсюлмани и юдеи щяха да им донесат награди - за децата лампи за велосипеди с различни картинки, свързани с религията на съседите им, а за възрастните - лакомства.
Щом се чу молитвата на ходжата от върха на намиращата се наблизо джамия, вечерята можеше да започне. Най-напред поднесоха айрян със сол, обаче горещ. Арабката Раня Муса разказа:
"От няколко години живея в Яфо. Част от решението ни да се преселим тук е заради моята професия. Аз правя перуки. Силно религиозните мюсюлманки и част от силно религиозните еврейки ходят забулени или с покрити коси. Но част от религиозните еврейки, които идват от Европа, носят перуки. Такава е традицията. Наши клиентки са и онкологично болни. Опитвам се да съм толерантна с тях, а и те ми отвръщат със същото.
По време на Рамадана ние, мюсюлманите, спазваме пости и целият ден не ядем, а вечерта след молитвата правим богата трапеза - всеки според възможностите си, защото заради войната цените на продуктите скочиха до небето. Захранването започваме с топла течност, тъй като през целия ден не сме пили дори вода. Непременно хапваме и няколко фурми. Аз лично правя много вкусни супи. Второто ястие най-често е месо с ориз, а десертът задължително е много сладък, за да те държи сит през целия следващ ден до следващата вечеря. Имам малък син, който обича да рисува, а по време на празника има много свободно време за това".
Oт години празничната вечеря се подготвя от различен шеф-готвач. Различни са подправките, различни са акцентите в менюто. Масата е отрупана със салати и различни видове месо с много ориз и картофи. А за десерт - кнафе (кнюфе). По време на вечерята около масите, освен готвачът, шареха и членове на снимачен екип. Ръководеше ги режисьорката Рахел Раз:
"Филмът се нарича "Космическата библия". Снимаме втора част. За първата получихме много награди. Идеята за него ми подсказаха по време на лекцията ни в Масачузетската политехника. Професор Джеф Хофман е летял 5 пъти в космоса и дори е участвал при ремонтирането на най-мощния телескоп в открито небе. Обясни, че извън Земята няма религии. А почти при всички народи има легенди - за божества или богу-човеци, дошли или като че ли ще дойдат от небето. Затова всички космонавти при подготовката си за полета взимат и предмети, и обичаи, които характеризират тяхната общност. Така е направил и той. Във филма разговарям с учителката по рисуване на Хофман, която забелязвайки, че той рисува само планети и ракети, му купува първия учебник по астрономия. Баща му е този, който го записва за кръжок в Обсерваторията. Местният равин пък му подарява Стария завет, показвайки му, че дори атеист като него може да открие интересни пасажи, свързани с Вселената. Готвим се да представим нашата продукция на фестивали за научно-популярно кино и да пътуваме с нея по целия свят и да дискутираме с учители и ученици за пътищата за привличане на младите към изследването и усвояването на Вселената. Основната идея във филма е, че астронавтите, а все по-често и космическите туристи, отлитат в Космоса с определен багаж от културни и религиозни традиции, но в никакъв случай не бива да пренасят враждите си там".
"Казвам се Карин Евен Хен. Директорка съм на двуезичното сдружение на Яфо. На празничната вечеря за Рамадан съм довела сина си Адам и най-добрия му приятел Халед. Те са 5-годишни и учат в двуезичната детска градина към двуезичното училище на Яфо. Има пет групи в детската градина и по две паралелки във всяка възрастова група от първи до шести клас. Условието е във всеки клас да има еднакъв брой евреи и араби. В нашата организация членуват около 1000 семейства. Въпреки дългата война, кандидати да се запишат да учат при нас са неочаквано много. Скоро тържествено отбелязахме еврейския празник Пурим, сега отбелязваме Рамадан, а се готвим и за Великден", сподели друга жена, присъстваща на вечерята.
Целия репортаж на Феня и Искра Декало за предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.