Eмисия новини
от 07.00 часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази ваксина има лиценз в ЕС от 2013 г.

Доц. д-р Атанас Мангъров: В България още не е регистрирана ваксина за менингит от група Б

Когато дете е с температура, трябва да стои вкъщи, включително и два последователни дни без температура

| Интервю
Доц. Атанас Мангъров
Снимка: БГНЕС

Ваксината срещу най-разпространените менингококи от група Б трябва да бъде регистрирана в България, а след това да се обсъжда дали да бъде включена в имунизационния календар.

Това заяви в интервю за БНР д-р Атанас Мангъров, началник на Клиниката по детски инфекциозни болести в столичната специализирана болница "Проф. Иван Киров".

У нас към момента е налична ваксината срещу четири групи от тези бактерии, които причиняват сумарно около 40 процента от разболяванията. А тези от група Б причиняват 70% от заболяванията.

Според д-р Мангъров случаят на 11-месечното бебе, починало след менингококова инфекция, е изключително рядък и обясни, че това е изключително рядък случай и при този вид синдром леталният изход е 100-процентов.

В тежко състояние остава 13-годишното момче, настанено за лечение в специализираната болница по детски болести в София, съобщиха от лечебното заведение. 

"Най-неблагоприятната форма на менингит е свръхостър менингококов сепсис, развива се картината на тежък инфекциозен шок с некротични обриви по кожата и нямаме менингит, а болните загиват в рамките на 24 часа. Починалото дете е точно с такава форма", обясни д-р Атанас Мангъров.

Той обясни, че изследвания за носителство на този вид бактерии се правят само на контактни с менингоков менингит.

"Това означава да си били поне два последователни дни по 4 часа със заболелите. За най-близките контактни се прави профилактика с антибиотик – за възрастни дозата е 600 млгр на ден два последователни дни, за децата по 300 млгр веднъж на ден-два. Не се поставят под карантина", посочи доц. Мангъров в предаването "Хоризонт за вас".

За най-разпространените болестотворни бактерии от група Б, виновни за 70% от случаите, у нас няма ваксина, такава има и е с лиценз в ЕС от 2013 г. 

"Ние още не сме на етап да се регистрира тази ваксина. Когато едно дете вдигне температура, означава, че защитите на организма са преодолени и детето е болно. И трябва да си стои вкъщи, включително и два последователни дни без температура", съветва д-р Мангъров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна