Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата градина Венцеслав Петков.
Ще се работи на два етапа като ще се кандидатства за финансиране по програмата „Околна среда“. Разбира се най-важна е реконструкцията на хабитатите за животните.
Предвидено е също да има фермерски кът, където малчуганите ще могат да пипнат кози, овце, кокошки и зайци.
Изградените преди няколко години хабитати трябва да бъдат обновени, защото дървените конструкции са разрушени, а красиво оформените кътове тогава трябва да бъдат разчистени от избуялата растителност.
Работата е много, идеите за развитие също, казва Венцеслав Петков, с когото започваме разговора ни за бъдещето точно до местообитанието на маймунките. Те са единствените обитатели на зоологическата градина в момента. Компания им правят два гарвана.
В зоологическата градина до месец март следващата година е запланувано да е готово и езерото, в което ще плуват бели и черни лебеди, патенца.
След две седмици пък ще отвори врати научно-експериментален образователен център, в който ще се канят и известни специалисти от областта на зоологията.
И не на последно място в партньорство с организации, работещи за съхраняването на автохтонни видове, пловдивската зоологическа градина ще заостри вниманието върху опазването и развъждането на местни, устойчиви породи . Такива са например каракачанското куче, каракачанската овца и коза.
Повече чуйте в звуковия файл.