Младежите имат възможност да пипнат, да видят, да помиришат различните видове дрога. Преди да вземат в ръце пликчетата с наркотици, учениците научават и истории от града - за хора, които заради дрогата са убили майките си или случайни минувачи, за сами посегнали на живота си, обезличили се психически и физически жертви на дрогата, разглеждат и снимки на наркозависими преди и след пристрастяването им.
"По-добре да се почувстват разтърсени от нещо по-фрапиращо. Ако им говорим с езика на техните учители, на техните родители, те са свикнали с него", коментира Николай Великов от Първо районно управление в града.
"Рано или късно на улицата, в приятелска среда някой ще им предложи. Ще изпаднат в ситуация да се изкушат да опитат. Мислят си, че са безсмъртни, че всичко е много fun, много cool, много яко, но не е така", допълва той.
"Не знаем какво слагат вътре. Всеки слага каквото си иска, с цел да го продаде. Резултатът е деца в болниците. Миналата седмица си търсех течност за чистачки, отдолу започна да ми се зарежда за вейпове. Нали щяха да забраняват рекламите? Ето това е механизъм", казва Пламен Иванов, началник група "Съдебна химия и биология" в Областната дирекция на МВР.
Той разказва за детайли на веществата - кое как действа, колко време, какви са последствията. През неговите ръце преминават всички разкрити от криминалистите хапчета, прахчета и стръкчета.
Ако всички ние сме крачка след престъпниците, единственият вариант да предпазим децата е знанието. Полицията им го дава - без филтър, без рисунки на асфалта, без постерчета и концерти. Превенцията винаги има смисъл, особено такава и за това.