Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС. Това коментира Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп.
Китай отговори на ултиматума на Тръмп, че техните реципрочни мита остават в сила, посочи Янков.
"Повечето от нещата, които хората си представят, че са американски, реално са произведени в Китай. Не е проблем качеството, въпросът е в цената. Там се произвежда всякакъв вид оборудване – от най-прецизните и точни машинки до най-простите устройства.
Китай може да реагира и да стане много тежко за световната икономика. Те могат да девалвират юана. Това ще направи още по-голям проблем на пазари като САЩ и Европа, ще предизвика нови спадове на борсите. Надявам се да не се стигне дотам".
От основните участници на пазара обаче започва да се предполага, че стратегията на Тръмп е за преговори, а не за нещо, което ще остане дълго време да действа, обясни още икономистът в предаването "Нещо повече".
"Хубаво е да имаме някаква яснота на политическо ниво каква да е позицията на България, която да бъде защитавана в рамките на общата европейска позиция. Тя трябва да е свързана с профила на българската икономика, структурата на нашето производство и износ.
Това важи и за позициите на страната ни в рамките на новите европейски инициативи за превъоръжаване".
Европа все още няма ясна стратегия как да отговори на 20% мита, които трябва да влязат в сила от утре - 9 април, обясни Янков.
"Позицията на ЕС е, че ако се налагат реципрочни мита, това ще доведе до ескалация, ограничаване и сериозно охлаждане на световната търговия. Налага се мнението, че е по-добре ЕС да не отговаря реципрочно, а да се изберат конкретни тарифни позиции. Да се работи и по нетарифни ограничения, които да възпрепятстват достъпа на американски продукти и услуги до европейския пазар.
Европейските лидери се опитват да ударят там, където боли повече - по хората, които спонсорират кампаниите на Тръмп и са близки до него като икономически съветници и политически поддръжници".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.