"В последните години неглижирането на този голям проблем доведе до ситуация, при която с всеки месец, с всяка година ситуацията с речните корита, с язовирите, с планините се влошава. Отговорно е освен да даваме интервюта, да започнем да предприемаме реални действия. Щастлив съм, че с моя екип сме предприели такива".
Те са свързани с превенцията, обясни Динев.
"Има изготвени 6 проекта за почистване и коригиране на речните корита на основните реки – Струма и Места, както и техните притоци.
Два от проектите са внесени в Комисията по бедствия и аварии. Другите ще ги предоставим за искане на финансиране от Министерски съвет, респективно Министерството на регионалното развитие и МОСВ. Далеч съм от мисълта, че ще получим всичко, което искаме.
Най-належащо, според мен, е да отстраним наносните отложения.
Ние ще бъдем добрият пример как могат да се случват законово нещата, когато има диалог между институциите".
Проблемът с напояването е от много години, отбеляза още той.
"Разрушени бяха много напоителни канали в землищата на всички общини. Да започнем да възстановяваме стъпка по стъпка това, което загубихме преди години".
Георги Динев коментира и какви мерки са предприети за осигуряване на превенция на пожарите, които пламват всяко лято.
"Има договорка за шест големи резервоара, разположени в различни части на България. Един от тях ще бъде на разположение на област Благоевград. Той е мобилен и ще бъде от полза в труднодостъпните райони, ако възникнат пожари.
В постоянен контакт сме и с общините. Важно е да се проведе ефективна информационна кампания сред населението. Човешкият фактор за възникване на пожари да бъде сведен до минимум".
В област Благоевград има разписани правила за действие на доброволчески отряди при възникване на криза, обясни още той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.