Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Символът на мироваренето преди Разпети петък

| Интервю
Снимка: БТА

В началото на Страстната седмица – на Велики понеделник започна деветото мироварене в най-новата история на Българската православна църква. В продължение на три дни – до Велика сряда - архиереите на църквата се редуваха по старшинство да разбъркват казана със съставките и да четат Евангелските текстове. На Велики четвъртък Светото миро беше осветено от Българският патриарх Даниил и пренесено в Светия Синод за съхранение. Освещаването на Светото миро е девето подред в най-новата история на Българската православна църква. 

С постепенното обособяване на седемте тайнства в църквата – кръщение, миропомазание, евхаристия, покаяние, елеосвещение, брак и свещенство, всяка една самостойна православна църква сама вари своето миро. Това обясни проф. Павел Павлов, преподавател от Богословския факултет на Софийския университет.

Мироваренето е част от автокефалията или от самостойността на църквата

Съставът на Светото миро следва рецептите от древността. То се вари на бавен огън в специален съд (миросъд), като непрекъснато се разбърква и се четат части от Евангелието и псалми. Целият процес се извършва с голяма благоговейност и тържественост. В Православната църква това се прави обикновено в Патриаршията. 

Репортаж на Виктория Тодорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна