На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е като папа Ронкали, който е бил дълги години нунций в България, като Йоан Павел II, който отпуши политическите промени към добро, такива папи са нужни. Всеки един от тях отваряше порти между хората от цял свая, коментира проф. Кирил Топалов, драматург и бивш посланик на България във Ватикана, в интервю пред БНР.
Проф. Топалов има ключова роля в организирането на посещението на папа Франциск в България през 2019 г. И с около месец, два разлика той и папа Франциск, "бяхме и двамата новаци в попрището си".
"Папа Франциск беше изключително ведър, слънчев, позитивен човек. Предразполагаше не само към уважение, уважението към него идваше от само себе си. Беше усмихнат и добродушен, очите му се усмихваха, дори когато лицето ме не се усмихваше. Контактен и с него можеше да се говори спокойно и свободно, много любознателен, освен информиран и образован. Когато връчвах акредитивните си писма, вместо протоколните 15 минути, той ме държа повече от час, "кажете ми още нещо". И тогава в тези години се случиха много събития. Аз направих 11 научни международни конференции в Рим, половината, от които в Българския културен институт, а другата половина в различни папски университети и идваха учени от цял свят", разказа Кирил Топалов в предаването "12+3".
Според него е запомнящо, че папа Франциск се обръщаше към света, не само към католическия свят. Негов девиз очевидно беше, този който остави папа Ронкали към света, за мир между хората. Реформите на папа Франциск бяха човешки и се подкрепяха от по-голямата част от кардиналите. Винаги има по-крайно настроени хора, които смятат, че не трябва да се нарушава нищо от догмите на църквата. Но животът се развива, не е само католическият или православният. И папата често говореше да се сближим православни и католици, от една майка сме – от майката църква сме излезли. Понякога казваше, "омръзна ми да ме питат православните братя, нашият Христос възкръсна, вашият кога ще възкръсне". И той казваше: "аз съм готов да се обединим и да празнуваме заедно празниците". Папа Франциск искаше и тази реформа да направи, да бъде един календара, християнския. Не успя да го направи", каза още проф. Топалов.
Разказа, че папа Франциск споделил, че имал личен мотив да посети България. Когато е бил малък неговата аржентинска баба го хранела с кисело мляко с българска закваска.
"Когато се организира идването му в България, групата по сигурността дойде във Ватикана с неговата група да обменят стратегии. И някой каза, светия Отец идва да ви види. И папата дойде. И каза, че освен старата история, културна, древна и богата на България, освен конференцията има личен мотив. "Аз още като бебе още съм отхранен от моята аржентинска баба с българско кисело мляко и цял живот съм си мечтал да видя тази държава", каза ни папа Франциск. А баба му купувала българска закваска от някоя аптека", разказа проф. Топалов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.