В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос.
За силата на словото и смисъла на книгите в "Нашият ден" разговаряме с един от номинираните – Светлозар Желев.
Сред българските общественици Желев откроява яркото присъствие на Георги Господинов, благодарение на когото в последните години българската литература – в нейния универсален и емпатичен стил – е заела своето място в домовете на българите.
"Писателят е обществена фигура и носи отговорност за това, което се случва", смята Желев.
Сред библиотеките в България Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас заслужава отличие, тъй като, по думите на Желев, това е най-добрият пример за такава институция у нас – първата сграда, построена специално за библиотека в последните 50 години, която в периода април-октомври е отворена за читателите денонощно.
"Писането и думите са опасни за диктатори, за режими, за хора, които искат да манипулират останалите. Имам огромни притеснения за това как много политици манипулират хората, общественото мнение и го насочват срещу писатели, които си позволяват да изказват мнение, което им противоречи. За съжаление видяхме тези неща и покрай подписката срещу учителите, които бяха посочена с имената си от една политическа партия. Нейните привърженици бяха насъскани да искат обяснение от тези учители", заявява Желев, като припомня конфликта около промените в Закона за училищното и предучилищното образование.
В днешния ден е нужно да излъчим послание за важността на думите – те трябва да се използват за добро, по думите на Желев.
Чуйте целия разговор в звуковия файл: