За болниците това означава затваряне на още едно малко кранче, което пускаше оскъдни средства към така необходимите средства за издръжка на всяка една болница, обясни пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници.
"Малко е перото, но на фона на и без това силно намалените средства то изглежда много. Оттук малко, оттам малко и накрая се трупат и стават много".
Според него това силно би затруднило работата на болничните заведения. По думите му има преразходване на лимитите на болниците.
В предаването "Хоризонт до обед" д-р Тотев подчерта, че промяната в цените не е коментирана официално с тях. Имало е неофициално обаждане от човек, който се занимава с промените, с обяснението, че потребителската кошница го налага.
"Кой поема масрафа", попита той и го определи като "наказание".
"Ние не искаме да правим преврати и въстания. Просто питаме защо", коментира д-р Тотев и продължи: "Пишем едни закони, не ги спазваме и после се чудим защо нещата не вървят. Е как да вървят…".
Това се прави заради еврозоната, но ние пак ще сме натрапниците там, смята той и добави:
"Пак ще сме ония просяци, които сме отишли, защото сме лъгали през цялото време, че имаме нулева инфлация и всичко ни е наред. Ще ни допуснат до еврозоната и оттам нататък – берете си кахъра. /…/ Веднага лъжите лъсват и се оказва, че царят е гол за пореден път".
Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването Стойчо Кацаров подчерта от своя страна, че промяната е приета без никакво обществено обсъждане и без мотиви. Той смята, че това е безсмислено:
"Можеха просто да я махнат. 1 лв. такса е безсмислено. То и 5 лв. такса няма особен смисъл. Средната цена, която НЗОК плаща за 1 човек, преминал през болница, е около 1500 лв.".
Кацаров припомни, че тази такса е била въведена не за да пълни приходите на болниците и на извънболничната помощ, а като регулатор на достъпа до медицинска помощ, като стимул за съучастие на пациента в заплащането на медицинската помощ и начин да бъдат поставени допълнителни стимули за това да се грижиш за здравето си, защото ако влезеш в болница, ще трябва, освен всичко друго, и да доплатиш за лечението си. Той отбеляза многото освободени хора от плащане на потребителски такси по различни причини:
"Понастоящем повече от половината от пациентите не заплащат потребителска такса изобщо или заплащат 1 лв. Така че тя отдавна е загубила смисъла си. Или трябва да се премахне, или трябва да се върне към принципа, с който беше въведена. Това половинчато решение е лишено от всякакъв смисъл и логика".
Стойчо Кацаров смята, че има по-голям проблем – за цялостната визия за това как се развива нашето лечебно здравеопазване, за мястото и ролята на тази потребителска такса като регулатор на приема в лечебните заведения. Последното нещо, което е важно за тази потребителска такса, е приходът на болниците, категоричен бе той и определи решението като "популизъм", без смисъл за здравната система, пациентите и лечебните заведения.
Цялото интервю на Юлияна Корнажева с д-р Неделчо Тотев и Стойчо Кацаров в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.