Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Алексиева: За рицарите на книгата и литературната екосистема у нас

Десислава Алексиева
Снимка: БГНЕС

Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска книга", говори в "Нашият ден" за наградите "Рицар на книгата", връчени на 23 април, за приключилият Поход на книгите, както и предстоящите книжни форуми в страната и чужбина.

Наградата в категория "Общественик" получи водещият на предаването Светлозар Желев заради дейността за популяризация на българската книга не само в България, а и в чужбина.

Алексиева представя и останалите наградени.

В категория "Библиотека и библиотека" е отличен детският отдел на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе – "Библиотечко".

В категория "Училище" наградени тази година са Павел Чепов от Търговската гимназия в Бургас, Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе и "Българско школо".

Сред отличените в категория "Журналист и медия" са водещият в БНР Даниел Ненчев и преводачът и автор на блог, посветен на превода, Стефан Русинов.

Алексиева разказва за завършилият триседмичен Поход на книгата, в рамките на който известни личности се срещат с деца от училища и детски градини из страната, за да покажат през личния си опит колко са важни книгите и четенето. Тази година само в София са се включили 40 училища, а благодарение на Националното сдружение на общините инициативата е осъществена и в редица други населени места.

По думите на Алексиева обгрижването на българската книга е институционална и колективна отговорност. Затова е необходим и Закон за книгата, който да регулира отношението и дейността на държавата към цялата литературна екоистема у нас, изтъква гостът.

Алексиева изброява част от проблемите в тази "екосистема" и поставя акцент върху темата за Public Lending Rights (правото на публично заемане), което е шанс за авторите да бъдат компенсирниа за потенциалната загуба на продажби от техните произведения, налични в обществени библиотеки, или като държавна подкрепа за изкуствата, чрез подкрепа на произведения, налични в обществени библиотеки.

Гостът запознава слушателите с предстоящите през месец май книжни събития. 

На 26 май започва Пролетният панаир на книгата пред НДК, като паралелно с него ще се проведе Софийският международен литературен фестивал.

Преди това в Ботевград ще бъде организирана за втора година Алея на книгата – от 9 до 11 май.

От 6 до 11 май ще се проведат Дни на българската култура в Подгорица, Черна гора, като по същото време България ще се изяви като страна домакин на панаира на книгата в града.

Алексиева завършва разговора с думите: "За да защитим съществуването на българската книга, трябва да има институционално място, което да се грижи за книгите. Трябва да има ясна структура, за да може наистина тази подкрепа за книгите да е дългосрочна, предвидима и да носи резултатите, които очакваме."


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени