Двойно по-малко хора от предвиденото ще се обучат в дигитални умения и цифрови компетентности с електронните ваучери, предоставяни от Агенцията по заетостта.
Схемата, финансирана с пари по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще се предоговаря с Европейската комисия. Тя е част от промените по ПВУ, приети от правителството и изпратени в Брюксел през миналата седмица.
Приблизително 500 000 безработни и заети трябваше да преминат през обучения за базово и/или средно равнище на дигитални умения, а още в края на 2023 г. социалното министерство стартира схемата.
Към 27 февруари обаче са подадени близо 150 000 заявления. Издадените ваучери са 121 000.
71 000 души вече са приключили с обученията и имат сертификат.
Въпреки проведената мащабна информационна кампания и положените усилия към момента все още не се наблюдава достатъчен интерес от целевите групи, които могат да се обучат. В този смисъл и предвид крайните срокове на схемата правителството предлага на Европейската комисия да се намали броят на обучаваните от 500 000 на 260 000 души.
От вчера са и промените, приети от правителството, които да ускорят обученията и да засилят интереса към тях. Беше решено, че заетите, безработните и икономически неактивните хора ще могат да се обучават дистанционно в несинхронна форма по дигитални компетенции. Така се дава възможност на курсистите да се обучават в удобно за тях време.
С промените се въвежда възможността включените в обучение в присъствена форма, да получат средства за транспортни разходи от и до мястото, където се провеждат курсовете.