Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалистите по здравни грижи настояват за равноправно договаряне при сключването на НРД

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

Дияна Георгиева: Потърпевши в сегашната ситуация са пациентът и неговите близки

| Интервю
Дияна Георгиева
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики.

За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента.

За целта са необходими промени в Националния рамков договор и Закона за здравното осигуряване.

В момента тези специалисти са ограничавани, обясни пред БНР Дияна Георгиева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. По думите ѝ, сега няма възможност след болничен престой техните услуги към пациентите да бъдат поети от НЗОК.

"Когато се случва рамковият договор, основно се търсят Българския лекарски съюз и синдикати. Ние присъстваме на среща, но без право на глас. Искаме да получим право на глас като равноправен партньор", заяви Дияна Георгиева в предаването "Хоризонт до обед".

Снимка: Радио Видин

Тя очерта диапазона на здравната грижа, която остава извън обхвата на заплатената от НЗОК - след изписването например на човек с хронично заболяване, който има нужда от долекуване и медицинската сестра би могла да провежда този процес. Акушерските практики пък могат да поемат грижата за майките след раждане и за новородените, посочи Георгиева.

Според нея всяка такава практика може да бъде полезна. Става дума основно за пациенти, излезли от болница след инсулти и инфаркти, за такива със заболявания на опорно-двигателния апарат или за грижа за хора в терминален стадий на онкологични заболявания, на които болниците не могат да осигурят адекватно долекуване.

Семействата, които могат да си позволят заплащане на частна практика, осигуряват на своя близък по-добро качество на живот. Друга част се насочват към хосписи. В голяма част от случаите обаче заради липсата на грижа извън лечебните заведения болните остават в социална и здравна изолация, описа ситуацията Дияна Георгиева.

В момента от цялата система потърпевши остават пациентът и неговите близки, изтъкна тя.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна